Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

MPK Poznań z dofinansowaniem na zakup Moderusów Gamma

infotram
28.03.2025 15:30
0 Komentarzy

MPK Poznań podpisało umowę o dofinansowanie projektu „Zielona mobilność – inwestycje w tabor tramwajowy MPK Poznań”. Dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności poznański przewoźnik zakupi 30 nowoczesnych tramwajów typu Moderus Gamma LF 04.

Łączna wartość przyznanego dofinansowania wynosi ponad 215 milionów złotych, co pokryje aż 85% kosztów inwestycji.

Rozkład jazdy:

  1. Ile wynosi dofinansowanie, które MPK Poznań otrzymało na zakup nowych tramwajów i z jakiego programu pochodzi?
  2. Jakie korzyści dla pasażerów i środowiska przyniesie realizacja projektu „Zielona mobilność”?
  3. Z jaką firmą MPK Poznań zawarło umowę na dostawę tramwajów i ile pojazdów obejmuje finalne zamówienie?
Nowy Moderus Gamma dla MPK Poznań
Moderus Gamma dla MPK Poznań

O projekcie

Projekt obejmuje nie tylko zakup nowoczesnych, dwukierunkowych i niskopodłogowych tramwajów, ale również doposażenie zajezdni w specjalistyczny sprzęt oraz pakiet naprawczy – części zamienne i materiały potrzebne do bieżącej obsługi. Nowe pojazdy poprawią komfort podróżowania, zwiększą bezpieczeństwo pasażerów, a przede wszystkim umożliwią wycofanie z ruchu starszych, wysokopodłogowych tramwajów.

Przypomnijmy, że już w 2023 roku MPK Poznań podpisało umowę z firmą Modertrans Poznań na dostawę 10 tramwajów z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejne 20. Teraz, dzięki dofinansowaniu, przewoźnik skorzystał z tej opcji, co oznacza, że do połowy 2026 roku na torach pojawi się łącznie 30 nowych wagonów. Jeden z nich już kursuje na poznańskich trasach, obsługując codzienne połączenia.

Projekt został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach naboru „Zeroemisyjny transport zbiorowy w miastach (tramwaje)” prowadzonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Inicjatywa wpisuje się w komponent E programu KPO: „Zielona, inteligentna mobilność”, a konkretnie w inwestycję E1.2.1 wspierającą rozwój bezemisyjnego transportu publicznego.

Inwestycja MPK Poznań to kolejny krok w stronę zrównoważonego transportu miejskiego, który odpowiada na potrzeby mieszkańców i wyzwania klimatyczne.

Komentarze