Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków zamawia studium dla szybkiego, bezkolizyjnego transportu szynowego

infotram
13.04.2018 10:42
0 Komentarzy

W piątek, 13kwietnia, w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowano ogłoszenie ozamówieniu publicznym na opracowanie studium wykonalności budowy szybkiego,bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie.

Zakończenie prac studyjnych zostało zaplanowane na koniec2019 roku. Jeśli nie będzie odwołań pozostałych referentów po decyzji o wyborzewykonawcy, podpisanie umowy na realizację opracowania zaplanowano na połowęlipca tego roku. Na projekt zarezerwowano w budżecie 10 mln zł.

Opracowanie pozwoli na dokładne określenie warunkówrealizacji szybkiego i bezkolizyjnego transportu szynowego w Krakowie. W ramachstudium zostaną uwzględnione szczegółowe aspekty techniczne dotyczące m.in.warunków geologicznych, układu torowego (plan i profil trasy; przekrojepoprzeczne i podłużne), technologii wykonania tuneli szlakowych i stacji,zasilania elektrotrakcyjnego, rozwiązania kolizji z istniejącą infrastrukturąpodziemną i naziemną, parametry eksploatacyjne taboru.

Przygotowane zostaną również szczegółowe analizy finansowe iekonomiczne oraz przedstawione zostaną możliwości realizacyjne (montażfinansowy zadania, etapowanie budowy), a przygotowane opracowanie ocenimożliwości zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta oraz możliwościpozyskania niezbędnego wsparcia zewnętrznego na realizację wszystkich etapówprzyszłych zadań (np. granty UE, środki skarbu państwa, partnerzy prywatni,kredyty bankowe). Zakończenie prac studyjnych zostało zaplanowane na koniec2019 roku.

W tym celu Gmina Miejska Kraków przygotowała i złożyławniosek na studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportuszynowego w Krakowie w ramach Instrumentu Łącząc Europę (Connecting EuropeFacility – CEF), współfinansowanego przez Unię Europejską. Wniosek uzyskałakceptację Ministerstwa Rozwoju i został skutecznie złożony 3 lutego 2017 r.

Przypomnijmy, że 23 czerwca 2017 r. Ministerstwo Rozwojuzamieściło na swojej stronie internetowej informację o propozycji podziałuśrodków z budżetu trzeciego konkursu o wsparcie projektów transportowych zinstrumentu „Łącząc Europę”. Wśród zarekomendowanych do wsparcia projektów jestm. in. Studium wykonalności budowy szybkiego, bezkolizyjnego transportuszynowego w Krakowie. Rekomendacja dla przyznania wsparcia finansowego byłauwarunkowana złożeniem dobrej jakości wniosku aplikacyjnego. Wnioski składanedo konkursu CEF podlegały uprzedniej ocenie i zatwierdzeniu przez MinisterstwoRozwoju.

Komisja Europejska w ramach konkursu CEF rekomenduje dowsparcia projekty wdrażające transport zrównoważony – przede wszystkim projektykolejowe, a także projekty dotyczące inwestowania w budowę infrastruktury paliwalternatywnych oraz w ekologiczny transport miejski. Polska złożyła w konkursie20 wniosków aplikacyjnych, jednak jedynie 10 spośród nich zyskało aprobatęKomisji Europejskiej, w tym wniosek Gminy Miejskiej Kraków.


Komentarze