Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kraków konsultuje budowę metra. Na początek w Kopenhadze

infotram
10.01.2025 15:30
0 Komentarzy

Serią konsultacji z przedstawicielami jednej z najlepiej skomunikowanych metropolii na świecie Kraków rozpoczął międzynarodową współpracę przy budowie metra.

Do duńskiej stolicy udał się prezydent Aleksander Miszalski oraz jego zastępca Stanisław Mazur wraz z urzędnikami odpowiedzialnymi za koordynację procesu tworzenia systemu metra w Krakowie.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie cele przyświecają delegacji z Krakowa podczas wizyty w Kopenhadze?
  2. Czym charakteryzuje się kopenhaskie metro, które stało się inspiracją dla Krakowa?
  3. Jakie miejsca i instytucje odwiedzą urzędnicy z Krakowa podczas wyjazdu studyjnego?
Metro w Kopenhadze
Metro w Kopenhadze/źródło: Wikipedia,  Falk 2 / CC BY-SA 4.0

Wymiana doświadczeń

– Przyjechaliśmy do Kopenhagi po wymianę doświadczeń i pozyskanie unikatowej wiedzy z zakresu projektowania zintegrowanego systemu transportowego w całej metropolii. To będzie nieoceniona szansa, by skorzystać z informacji o tym, jak projektowane jest miasto, które w opinii światowych szanowanych urbanistów, uchodzi za wzór – mówi prezydent Aleksander Miszalski.

– Ten pierwszy wyjazd studyjny to możliwość, aby poznać z bliska wszystkie elementy procesu powstawania metra i porozmawiać z ekspertami o wyzwaniach transportowych oraz komunikacyjnym rozwoju miasta – ocenia Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa.

Międzynarodowa współpraca

Delegacja z Krakowa odbędzie wizytę w spółce Metroseleskabet, odpowiedzialnej za rozwój i utrzymanie kopenhaskiego metra, a także w Zarządzie Transportu Metropolitarnego MOVIA. Urzędnicy mają zapoznać się z prezentacjami całego systemu transportowego oraz planami rozwoju urbanistycznego stolicy Danii.

Jednym z punktów spotkania będzie także wizyta studyjna w zrewitalizowanej dzielnicy Nordhavn, która powstała w pełnej integracji z rozwojem systemu metra. Wyjazd został zorganizowany dzięki współpracy miasta z European Metropolitan Transport Authorities.

Kraków czerpie od najlepszych wzorców

Kopenhaskie metro to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system transportu miejskiego, który łączy kluczowe dzielnice stolicy Danii. Zainaugurowane w 2002 roku metro szybko stało się jednym z najbardziej efektywnych środków transportu w mieście, obsługując cztery linie i kolej metropolitalną. Cechuje się wysoką częstotliwością kursów, niezawodnością oraz wyjątkowo cichą i ekologiczną eksploatacją. Stacje, zarówno naziemne, jak i podziemne, wyróżniają się nowoczesnym designem, a system cieszy się uznaniem za przyjazność dla pasażerów.

– To wzorce i doświadczenia, z których chcemy korzystać tworząc metro w Krakowie. Jesteśmy niezwykle wdzięczni urzędnikom z Kopenhagi za udostępnienie bezcennej wiedzy – mamy nadzieję, że to zalążek długoletniej współpracy – dodaje zastępca prezydenta Krakowa Stanisław Mazur.

Delegacja z Krakowa przebywać będzie w Kopenhadze przez półtora dnia.

Komentarze