Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Klimatyzacja w tramwajach może pracować po spełnieniu warunków

infotram
19.06.2020 10:45
0 Komentarzy

Urządzenia wentylacyjno-klimatyzacyjnew tramwajach w czasie epidemii mogą pracować po spełnieniu określonych warunków- wskazuje Główny Inspektorat Sanitarny, opierając się na opinii NIZP-PZH.

Zakład Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska NarodowegoInstytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) zwróciłuwagę, że charakterystyka urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych montowanych wtramwajach wskazuje, że działają one w systemie zapewniającym możliwość pracybez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji, więc nie ma przeciwwskazańdo ich uruchomienia.

Eksperci podkreślają, że ważne jest zapewnienie stałych,wysokich wydajności przepływu powietrza w systemachwentylacyjno-klimatyzacyjnych oraz utrzymanie jego ciągłej pracy w trakcieużytkowania pojazdu do przewozu osób. Ponadto, powietrze wywiewane z wnętrzapowinno być w miarę możliwości usuwane na zewnątrz, a do wnętrza powinno byćnawiewane uzdatnione powietrze atmosferyczne, z możliwie jak najmniejszymdodatkiem powietrza z cyrkulacji.

Rzecznik prasowy GIS Jan Bondar zaznacza, że jeśli stosowanejest powietrze z cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, to powinno podlegaćfiltracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych zaktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresieredukcji cząstek o określonej wielkości. Jednak – jak wskazało NIZP-PZH -stosowanie tego typu systemów jest niepożądane i dopuszczalne tylko w przypadkubraku innych rozwiązań technicznych i ograniczone do niezbędnego minimum.

„Ważne aby przed rozpoczęciem użytkowania systemywentylacyjno-klimatyzacyjne podlegały przeglądom oraz wymianie elementówfiltracyjnych i dezynfekcji. Po drugie, opinie ekspertów wskazują, że wzależności od stosowanego systemu spółki transportowe powinny podejmować decyzjepo analizie ryzyka i aktualnej sytuacji epidemicznej. Po trzecie ważne jestzachęcenie pasażerów do przestrzegania obowiązującego prawa, w tym noszeniamaseczek i utrzymania dystansu społecznego” – akcentuje w rozmowie z PAPrzecznik prasowy GIS.

Sanepid zaznacza, że szczególną uwagę należy zwrócić nautrzymywanie częstotliwości kontroli czystości elementów instalacji iparametrów jej pracy, także prac serwisowych obejmujących wymianę i czyszczeniefiltrów. (PAP)

Komentarze