Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

DT5 – nowy skład Hamburger Hochbahn

infotram
16.03.2010 16:38
0 Komentarzy
W dniu 4 marca 2010 roku w fabryce koncernu Alstom w Salzgitter miała miejsce oficjalna prezentacja nowych składów metra typu DT5. Metro w Hamburgu zostało uruchomione jako drugie w Niemczech w 1912 roku i podobnie do swojego berlińskiego odpowiednika w pierwotnym układzie obejmowało trasy prowadzone na stalowych estakadach. Dopiero w latach 1970-tych otwarto pierwsze odcinku podziemne. Między innymi z powodu dużej ilości estakad system zyskał miano Hamburger Hochbahn, czyli Hamburska kolej na estakadach. Obecnie system składa się z trzech linii i podobnie jak w okresie jego tworzenia stanowi uzupełnienie rozległego systemu S-Bahn. Długość torów Hamburger Hochbahn wynosi nieco ponad 100 km tras normalnotorowych zasilanych za pomocą trzeciej szyny o napięciu 750 V DC. Obecnie trwają prace nad budową odcinków mających w przyszłości utworzyć czwartą linię metra.
Układ linii metra w Hamburgu. Fot. Hamburger Hochbahn
Obecnie Hamburger Hochbahn eksploatuje trzy typy taboru. Najstarsza jest generacja DT2 pochodząca z lat 1962-66. Dwuwagonowe pojazdy mają szerokość 2,51 metra, długość 28,44 metra i umożliwiają eksploatację w trakcji ukrotnionej do czerech składów tworząc pociąg o długości 113,76 metra i łącznej pojemności 664 osób. W eksploatacji znajduje się jeszcze 16 zespołów tego typu. Drugą serią są pojazdy typu DT3 produkowane w latach 1968-71. Mają one po trzy wagony o łącznej długości 39,52 metra i szerokości 2,48 metra. Umożliwiają one eksploatację w trakcji ukrotnionej do 3 zespołów tworząc pociąg o długości 118,56 metra, jednak ogólne pojemność spadła do 639 osób. Obecnie eksploatowanych jest 69 zespołów tego typu. Trzecią i zarazem najliczniejszą jest obecnie seria DT4 produkowana w latach 1998-2005. Czterowagonowe pojazdy składające się z dwóch dwuwagonowych grup mają łączną długość 60,28 metra i szerokość 2,58 metra. Dzięki możliwości ich eksploatacji w trakcji ukrotnionej do dwóch czterowagonowych zespołów istnieje możliwość utworzenia pociągów o długości 120,56 metra oraz pojemności do 706 osób. Obecnie jest eksploatowanych 126 składów tego typu. Pod względem prędkości maksymalnej jedynie seria DT2 posiada prędkość 70 km/h, podczas gdy wszystkie pozostałe mają prędkość wynoszącą 80 km/h, która dla systemu tupu metro jest w pełni wystarczająca.
Pierwszy skład typu DT5. Fot. Hamburger Hochbahn
Wraz z postępującym czasem przychodzi kolej na wymianę starszego taboru, jak również na zakup pojazdów dla nowych przedłużeń systemu. W efekcie tego zapotrzebowania Hamburger Hochbahn złożyło w konsorcjum Alstom i Bombardier zamówienie na dostawę pojazdów nowej serii DT5. Kontrakt o wartości 240 milionów €obejmuje dostawę na początku 2011 roku 27 składów z podstawowej serii oraz opcję na 40 kolejnych do 2015 roku. Podstawowe 27 jednostek zostanie wykorzystane do uruchomienia linii czwartej, jak również zastąpi pojazdy typu DT2, natomiast kolejne 40 pozwoli wycofać całą serię DT3, dzięki czemu przewoźnik będzie posiadał w eksploatacji dwa typy składów.
Schemat składu serii DT5. Fot. Hamburger Hochbahn Możliwe konfiguracje składów DT5. Fot. Hamburger Hochbahn
W efekcie wieloletniego doświadczenia z obsługą przewozów postanowiono zamówić pojazdy trójwagonowe, zamiast stanowiących obecnie większość czterowagonowych DT4. Pojazdy typu DT5 będą miały długość 39,56 metra i możliwość do eksploatacji w trakcji potrójnej, co pozwoli na tworzenie pociągów o długości 118,68 metra. Taki skład będzie miał łączną pojemność 678 osób, z czego 384 to miejsca stojące. Wagony będą nieco szersze, ponieważ będą miały szerokość 2,6 metra, co umożliwia zastosowanie wózków wspólnych między wagonami tworzącymi skład. Dzięki temu możliwe stało się również zabudowanie szerokich przejść międzywagonowych, co znacznie poprawia bezpieczeństwo w pociągu. Siedzenia w głównej mierze są ustawione w grupach w układzie 2+2, jedynie część z nich została umieszczona tyłem do ściany, czyli bokiem do kierunku jazdy.  Wybór pojazdów trójwagonowych, zamiast zamawianych wcześniej czterowagonowych był podyktowany ograniczeniami, jakie występują na linii trzeciej, gdzie znaczna część peronów ma długość zaledwie 90 metrów, co umożliwia trakcję podwójną, podczas gdy pozostała część sieci ma perony długości 125 metrów. Dzięki temu składy DT5 mogą być eksploatowane na obszarze całej sieci. Prędkość maksymalna składów będzie taka sama, jednak w przypadku dwóch DT4 zainstalowana moc silników wynosiła 1 MW, podczas gdy pociąg trzech zespołów DT5 będzie miał łączną moc 810 kW. Poprawę jakości nie tylko podróżowania ale również życia w okolicy metra ma zapewnić obniżenie emitowanego hałasu z 82 dB(A) dla serii DT2 i DT3 do 77 dB(A) dla serii DT4 i DT5. Choć serie DT4 i DT5 różnią się dosyć znacznie, to jednak złożenie zamówienia w podobnym konsorcjum do tego, które wyprodukowało składy DT4, może skutkować w przyjęciu dosyć zbliżonych rozwiązań technicznych.
DT5 wnętrze. Fot. Hamburger Hochbahn
Składy DT5, podobnie do swoich poprzedników będą się odznaczały oryginalną stylistyką, zwłaszcza ściany czołowej. W przeciwieństwie do koloru białego, który dominuje na serii DT4, pojazdy serii DT5 będą w kolorach srebrnym i czerwonym, które nawiązują do serii DT2 i DT3. Kolor srebrny będzie najzwyczajniej niepomalowaną powłoką pudła wykonanego ze stali nierdzewnej w lekkiej technologii. Z kolei środek oprócz typowych białych i szarych elementów z tworzyw sztucznych będą wyposażone w poręcze z polerowanej stali nierdzewnej. Jedyny bardziej odróżniający się akcent kolorystyczny to zastosowanie czerwonych siedzeń ze średniej wysokości oparciami.
Pierwszy skład po jego prezentacji rozpoczął proces homologacji, który oprócz jazd próbnych oznacza również testy w komorze klimatycznej, gdzie zostaną zasymulowane zimowe warunki eksploatacji. Testy będą prowadzone w Hennigsdorf niedaleko Berlina oraz w Wiedniu. Zastąpienie starych pojazdów nowymi ma pozwolić na przyciągnięcie większej ilości pasażerów, w tym również korzystających obecnie z samochodów. W roku 2012 przypadać będzie 100 lecie istnienia metra w Hamburgu, w które spółka wejdzie jako witalny przewoźnik miejski.

Komentarze