Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Cieszyn kupił replikę tramwaju

infotram
18.01.2023 10:15
0 Komentarzy

Gmina Cieszyn podpisała umowę na wykonanie zimnej repliki wagonu tramwajowego wraz z dostawą i montażem na miejsce ekspozycji przy ul. Zamkowej 1.

O zamówieniu

Przedmiot zamówienia obejmuje wykonanie zimnej repliki wagonu tramwajowego oraz jego dostawa i montaż w miejsce ekspozycji. Replika ma być możliwie najwierniejszą kopią oryginału, wszystkie elementy widoczne muszą być wykonane przy zastosowaniu materiałów oryginału lub materiałów nieodbiegających wyglądem i in. parametrami na niekorzyść, w tym trwałością, statyką, bezpieczeństwem użytkowania, gabarytami, konstrukcją od oryginału. Elementy niewidoczne mogą być wykonane techniką i przy zastosowaniu materiałów innych niż oryginalne ale takich, które spełniają funkcje oryginalnych i nie odbiegają parametrami na niekorzyść, w tym trwałością, statyką, bezpieczeństwem użytkowania od oryginału. Dopuszcza się niewykonanie tych elementów, które pomimo tego, że występowały w oryginalnym wagonie były niewidoczne, a brak ich wykonania nie wpłynie na walory estetyczne, konstrukcyjne, użytkowe, bezpieczeństwa. Elementy częściowo widoczne (np. podwozie), muszą być wykonane techniką mieszaną.

Replika wyposażona ma być dodatkowo w sprzęt all in one (zintegrowane urządzenie – 2 monitory o szer. 60-70 cm) do wyświetlania multimedialnej prezentacji wewnątrz kabiny, a także dwie „widzące się nawzajem” kamery monitoringu we wnętrzu kabiny pasażerskiej.

Cieszyńskie tramwaje (wagony dwuosiowe i dwukierunkowe) wyposażone były w sprzęt elektryczny z odbierakiem lirowym. Podwozie było dwuosiowe ze składanymi kratami ochronnymi; karoseria zawieszona na resorach piórowych miała półzamknięte platformy (pomosty), na których było ok. 12 miejsc stojących. Wejścia zamykały kratowe drzwi. Pomosty wyłożone były drewnem, elementy wyposażenia motorniczego mosiężne. Skrzynia wagonu była drewniana, do połowy wysokości obita blachą, dach płócienny. Wagony były pomalowane na czerwono i biało (dolna część skrzyni wagonu na czerwono, od linii okien na biało), dach i podwozie były jasnoszare. Pośrodku prostej części ścian bocznych na panelu obwiedzionym ozdobną linią umieszczono herb miasta. Przedział pasażerski zamykany był drewnianymi drzwiami. Po bokach zainstalowano po 4 nierównej wielkości okna (zewnętrzne węższe, 2 środkowe szersze); nad każdym z nich znajdowało się jedno (dla węższych) lub dwa okna wentylacyjne. Wewnątrz wagonu nad oknami znajdowała się linka do powiadamiania motorniczego. Układ siedzeń w przedziale (ławki drewniane, bez pochwytów, ze słupkami) był poprzeczny 2+1, razem 18 miejsc. Replika ma być możliwie najwierniejszą kopią oryginału, wszystkie elementy widoczne muszą być wykonane przy zastosowaniu materiałów oryginału lub materiałów nieodbiegających wyglądem i parametrami na niekorzyść, w tym trwałością, statyką, bezpieczeństwem użytkowania, gabarytami, konstrukcją. od oryginału. Elementy niewidoczne mogą być wykonane techniką i przy zastosowaniu materiałów innych niż oryginalne ale takich, które spełniają funkcje oryginalnych i nie odbiegają parametrami na niekorzyść, w tym trwałością, statyką, bezpieczeństwem użytkowania od oryginału. Dopuszcza się niewykonanie tych elementów, które pomimo tego, że występowały w oryginalnym wagonie były niewidoczne, a brak ich wykonania nie wpłynie na walory estetyczne, konstrukcyjne, użytkowe, bezpieczeństwa. Elementy częściowo widoczne (np. podwozie), ze względu na konieczne oszczędności muszą być wykonane techniką mieszaną. Ponieważ replika tramwaju nie będzie wyposażona w silniki, hamulce i in. elementy jezdne wierne odtworzenie konieczne będzie jedynie w przypadku elementów najbardziej widocznych (np. koła, maźnice, elementy zabezpieczające wpadnięcie pod tramwaj) natomiast elementy znajdujące się głębiej mogą być np. wytłoczone z blachy, odlane w całości lub wykonane jeszcze inną, tańszą techniką przy zachowaniu max. wiernego wyglądu i zachowujące wymiary

oryginału). Replika musi zostać wykonana zgodnie z wszystkimi przepisami mającymi zastosowanie w tego typu obiektach oraz spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa użytkowania (przeciwpożarowe i in.). Elementy drewniane muszą być wykonane z drewna zabezpieczonego antygrzybicznie i przeciw wilgoci, elementy metalowe muszą być zabezpieczone antykorozyjnie. Niewidoczny element konstrukcyjny wagonu może być wykonany z drewna lub stali. Poszycie zewnętrzne ścian i dachu wagonu musi być wykonane z zastosowaniem blachy ocynkowanej. Poszycie zewnętrzne dachu dodatkowo pokryte płótnem impregnowanym z filtrem UV. Wagon ma być zabezpieczony antykorozyjnie. Powłoki lakiernicze mają być odporne na ścieranie, mechaniczne uszkodzenia, środki myjące, muszą umożliwiać łatwe usuwanie graffiti bez uszkodzenia powierzchni. Zdobienia ścian wagonów mają być wykonane techniką ręcznego malowania. Okna mają być wykonane ze szkła hartowanego lub bezpiecznego. Wagon ma mieć elektryczne grzejniki możliwie wiernie przypominające grzejniki stosowane oryginalnie. Na pomostach musi być zastosowany materiał o wysokiej odporności, deska kompozytowa lub drewno egzotyczne o wysokiej gęstości i odpornej na ścieranie.

Replikę tramwaju wykona firma Polmat Artur Matkowski.

Wartość umowy to 1 400 000.00 PLN netto.

Komentarze