Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bądźmy razem bezpieczni – kamapania Tramwajów Warszawskich

infotram
20.05.2009 15:04
0 Komentarzy
„Bądźmy razem bezpieczni”–takie hasło towarzyszy ostatniej kampanii zorganizowanej przez Tramwaje Warszawskie. W 2008 roku doszło do wielu tragicznych wydarzeń z udziałem tramwajów, 85% z nich powstało w skutek złamania przepisów ruchu drogowego przez kierowców samochodów i pieszych.Celem kampanii jest zatem przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa –ograniczenie zagrożeń dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego, zmniejszenie tragicznych wypadków z udziałem pieszych i kierowców samochodów i zwiększenie świadomości użytkowników dróg we wspólnym budowaniu bezpieczeństwa –poinformował Michał Powałka, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich. Szczególny nacisk organizatorzy kampanii kładą na zmniejszenie liczby wypadków i zminimalizowanie ich skutków przy przechodzeniu w niedozwolonych miejscach, budowanie wśród kierowców świadomości zagrożeń, jakie niosą za sobą nieuwaga i wymuszanie pierwszeństwa oraz skłonienie do refleksji pieszych i kierowców o ryzyku.
Billboard Bądźmy razem bezpieczniBillboard Bądźmy razem bezpieczni
Kampania „Bądźmy Razem Bezpieczni”rozpoczęła się w maju 2009 rok i będzie prowadzona do września tego roku. Jej propagowanie odbywa się poprzez umieszczanie reklam na zewnętrznej powierzchni wagonów tramwajowych, a także rozpowszechnianie w stolicy billbordów, plakatów i ulotek.
Kampania rozpoczęła się konferencją prasową na terenie zajezdni tramwajowej „Wola”w dniu 6 maja br. Jak groźne może być zderzenie tramwaju z samochodem pokazała przygotowana przez Tramwaje Warszawskie symulacja wypadku. W samochód osobowy uderzył tramwaj 13N. Mimo, iż tramwaj jechał z prędkością ok. 25 km/h, to kabina pasażerska samochodu po wypadku była całkowicie zmiażdżona. Pokazano również jakie działania są podejmowane w takiej sytuacji przez odpowiednie służby. Ponieważ kabina samochodu osobowego została doszczętnie zniszczona konieczna była interwencja strażaków. To właśnie od ich szybkiego działania nierzadko zależy ludzkie życie.
Oprócz tego wygłoszona została, przez pracowników Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji oraz Nadzoru Ruchu TW, prelekcja edukacyjna nt. zapobiegania powstawania wypadków i bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Cykl kolejnych wykładów edukacyjnych ma na celu poprawę bezpieczeństwa najmłodszych uczestników ruchu drogowego, zmniejszenie liczby wypadków i zminimalizowanie ich skutków przez edukację uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Organizatorzy chcą wyeliminować nieodpowiedzialne zachowania dzieci i młodzieży –jako pieszych, a przez to ograniczyć zagrożenia życia i zdrowia.
Etap drugi kampanii rozpocznie się w czerwcu 2009 roku. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowany zostanie przez Tramwaje Warszawskie, wspólnie z Policją, Strażą Miejską i Nadzorem Ruchu TW, festyn dla dzieci i rodzin na Polach Mokotowskich. Organizatorzy przewidzieli m.in. konkursy dla dzieci na temat poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dojazd zapewni linia zabytkowego tramwaju, uruchomiona przy współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.
Projekt na wagonie tramwajowym
Ostatni etap Kampanii to Dni Transportu Publicznego i festyn na jednej z zajezdni.               
Przed rozpoczęciem kampanii społecznej „Bądźmy Razem Bezpieczni”Spółka TW rozpoczęła wewnętrzną kampanię skierowaną do motorniczych, której celem jest zmniejszenie wypadków oraz wyostrzenie świadomości na zasady bezpiecznego prowadzenia tramwaju, wzbudzenie refleksji nad likwidacją zagrożeń życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu.
Zgonie z założeniami organizatorzy kampanii spodziewają się następujących efektów działań:
1. Zwrócenie uwagi wszystkich uczestników ruchu drogowego na bezpieczeństwo;
2. Obniżenie liczby wypadków, zderzeń oraz kolizji w ruchu miejskim;
3. Podwyższenie bezpieczeństwa wszystkich użytkowników drogi poprzez edukację i wzrost świadomości;
4. Przypomnienie podstawowych zasad ruchu drogowego w aspekcie zagrożeń z wymuszeniem pierwszeństwa i lekceważenia przepisów.
Inni o bezpieczeństwie
Wszelkie zgodne z prawem i normami społecznymi akcje, mające na celu zwrócenie uwagi na poprawę bezpieczeństwa, są potrzebne – mówi Marcin Małek z MPK Łódź. Przed rokiem okleiliśmy tyły części autobusów plakatami dziękującymi za umożliwienie włączenia się do ruchu. Często zdarza się bowiem, że autobus nie może wyjechać z zatoczki, zwłaszcza w godzinach szczytu, w okresie przedświątecznej gorączki zakupów itp. Akcja, w której uczestniczył Związek Zawodowy Kierowców i Motorniczych miała na celu pokazanie problemu i unikanie sytuacji, w których tylko wymuszanie gwarantuje wyjazd z przystanku. Z kolei kilka tygodni temu na terenie jednej z zajezdni zorganizowaliśmy dla dziennikarzy pokaz hamowania tramwaju (zwykłego i awaryjnego). Cel – zademonstrowanie, że tramwaju nie da się zatrzymać na tak krótkim dystansie jak samochodu. Dla porównania, obok hamowało auto nadzoru ruchu. Mierzyliśmy różnice drogi hamowania. Akcja miała bardzo pozytywny oddźwięk w wielu mediach. Na początku roku grupa kilkudziesięciu naszych kierowców przeszła specjalne szkolenia w ośrodku pod Poznaniem. Uczyli się m.in. hamowania na mokrej i śliskiej jezdni oraz awaryjnego omijania przeszkód. Także o tym informowaliśmy opinię społeczną akcentując konieczność dbania o bezpieczeństwo w ruchu.
Cel tej akcji jest niewątpliwe słuszny. Kampanie edukacyjne są potrzebne – mówi Iwona Czarnecka z MPK Wrocław. Jaka będzie skuteczność tej konkretnej kampanii –naprawdę trudno mi oceniać. Na skuteczność akcji promocyjnej składa się wiele elementów: kreacja, zasięg, dobór nośników etc. Wrocławskie MPK takich działań nie prowadzi z bardzo prozaicznego powodu: braku pieniądze. Emisja spotów reklamowych, Plakaty, billboardy –to pokaźne koszty. W naszej firmie stawiamy na inwestycje w tabor –co też jest formą dbania o bezpieczeństwo.
W naszym regionie jest prowadzona kampania, związana z bezpieczeństwem pieszych –mówi nam Janusz Berkowski Prezes Zarządu, Dyrektor Naczelny Tramwajów Śląskich. Inicjatorem akcji jest Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Tramwaje Śląskie S.A. są partnerem akcji. Oprócz naszej Spółki uczestniczą w niej również inne firmy komunikacyjne, ponadto Śląski Urząd Wojewódzki, Śląski Urząd Marszałkowski w Katowicach, KZK GOP, lokalne media, samorządy, kościoły woj. śląskiego Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Katowicach, Straż Miejska/Gminna, Fundacja Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, oraz szereg innych podmiotów. W ramach akcji środki komunikacji miejskiej – autobusy i tramwaje, oklejane są naklejkami, przypominającymi pasażerom o ich bezpieczeństwie. Naklejki są przyklejane w takich miejscach aby były widoczne dla pasażerów. Hasło przewodnie akcji brzmi: „2009 – rokiem bezpieczeństwa pieszych”. W ramach tej kampanii przewiduje się również wywieszanie plakatów, wręczanie ulotek, emisję spotów w mediach i inne tego typu działania. Ideą akcji jest dotarcie do jak najszerszego grona osób. Wtargnięcie na jezdnię przed nadjeżdżającym pojazdem, przechodzenie w niedozwolonym miejscu, wychodzenie na drogę zza pojazdu a także chodzenie nieprawidłową stroną jezdni, przebieganie przez nią czy przechodzenie na czerwonym świetle, to w policyjnych statystykach najczęstsze przyczyny wypadków z udziałem pieszych. Ta akcja prewencyjna, jak i inne tego typu, z pewnością przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa osób pieszych i zwiększają świadomość istniejących zagrożeń.

Komentarze