Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

25 lat temu wyjechał na trasę pierwszy niskopodłogowy tramwaj MPK Kraków

infotram
15.02.2025 12:30
0 Komentarzy

W tym roku mija 25 lat od momentu, gdy na ulice Krakowa wyjechał pierwszy niskopodłogowy tramwaj typu NGT6. Było to 14 lutego 2000 roku, a pierwsza linia obsługiwana przez nowoczesny pojazd to nieistniejąca już linia nr 36, kursująca na trasie z pętli "Prokocim" do pętli "Salwator".

W celu upamiętnienia tej przełomowej chwili, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie organizuje specjalne wydarzenie.

Rozkład jazdy:

  1. Jakie znaczenie dla krakowskiej komunikacji miejskiej miało wprowadzenie pierwszego niskopodłogowego tramwaju 25 lat temu?
  2. W jaki sposób MPK zamierza uczcić rocznicę wprowadzenia niskopodłogowych tramwajów do Krakowa?
  3. Jakie zmiany zaszły w krakowskim transporcie publicznym od momentu pojawienia się pierwszego tramwaju NGT6?
NGT6
Bombardier NGT6 w Krakowie

Przejazd trasą linii 36

W niedzielę, 16 lutego, o godzinie 11:00, miłośnicy komunikacji miejskiej będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym przejeździe historyczną trasą dawnej linii nr 36. MPK zaprasza na ten kurs najstarszym niskopodłogowym tramwajem, prowadzonym przez motorniczego, który 25 lat temu jako pierwszy obsługiwał ten pojazd. Wydarzenie rozpocznie się na terenie pętli tramwajowej "Prokocim".

Minione ćwierćwiecze przyniosło ogromne zmiany w krakowskiej komunikacji miejskiej. Od wprowadzenia pierwszego niskopodłogowego tramwaju, system transportowy miasta został znacznie unowocześniony. Dziś już ponad 90 proc. tramwajów kursujących po Krakowie posiada niską podłogę, co znacząco poprawiło komfort podróżowania, zwłaszcza dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Organizowane wydarzenie to nie tylko podróż sentymentalna, ale także okazja do refleksji nad postępem, jaki dokonał się w transporcie publicznym Krakowa. To również wyraz uznania dla osób, które przez lata dbały o rozwój miejskiej komunikacji, czyniąc ją bardziej dostępną i nowoczesną.

Wszystkich zainteresowanych MPK zaprasza do wspólnego świętowania tego wyjątkowego jubileuszu.

Komentarze