Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Znamy szczegóły awarii promu Flisak. I nowy rozkład rejsów

infoship
19.05.2023 12:04
0 Komentarzy

Trwa wyjaśnianie okoliczności sobotniego utknięcia jednostki na rzece i ewakuacji pasażerów z promu Flisak, który od końca kwietnia pływa po Wiśle między Czarnowem i Solcem Kujawskim.

Przedstawiciel armatora mówi o możliwym błędzie załogi i tłumaczy to „okresem nauki”. Mamy jego oświadczenie. Na szczęście jednostka 15 maja wznowiła działalność. Natomiast od 17 maja zmienił się rozkład rejsów.

Techno-Marine oświadcza

Z informacji przekazanych PAP w sobotę przez dyżurnego z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu wynikało, że prom najprawdopodobniej uległ awarii, a nurt na rzece zniósł go w pobliże brzegu rzeki w Solcu Kujawskim. Na pokładzie byli ludzie, samochody i rowery. Straż i WOPR ewakuowały 80 osób. Dostarczono nowy agregat i prom dotarł na miejsce cumowania. W niedzielę odbywał się przegląd techniczny jednostki. W poniedziałek wznowiono rejsy.

Firma Techno-Marine – wykonawca promu „Flisak” tak komentuje całą sprawę:

– prom „Flisak” jest nowo wybudowaną jednostką, dopiero wprowadzoną do eksploatacji,

– obecnie jednostka podlega czteromiesięcznemu okresowi rozruchu eksploatacyjnego. Jest to standardowa procedura dla tego rodzaju jednostek. Wprowadzenie nowej jednostki zawsze jest pewnym procesem, w którego istotę wpisane są potencjalne trudności, których stwierdzenie byłoby niemożliwe bez okresu wcześniejszego rozruchu eksploatacyjnego. Okres rozruchu eksploatacyjnego to m.in. czas na zaznajomienie się załogi z jednostką;

– prom „Flisak” jest zasilany silnikiem spalinowym, jednak na wypadek jego awarii dysponuje zabezpieczeniem w postaci zasilacza awaryjnego (tzw. UPS), którego zadaniem jest umożliwienie podprowadzenia jednostki do brzegu. Awaria silnika głównego nie wyłącza zatem możliwości sterowania jednostką;

– z dotychczasowych ustaleń wynika, iż sobotnie zdarzenie wynikało z błędu ludzkiego. W momencie chwilowego wyłączenia silnika głównego załoga powinna podjąć decyzję o uruchomieniu zasilacza awaryjnego. Pomimo wcześniejszego przeszkolenia załoga nie zdecydowała się na przejście na zasilanie awaryjnego,

– pragniemy przeprosić za ten incydent. Celem przeciwdziałania tego rodzaju zdarzeniom w przyszłości, Spółka podjęła decyzję o natychmiastowym dodatkowym przeszkoleniu załogi z obsługi wszelkich urządzeń na jednostce.”

Zmiana rozkładu  

Przypomnijmy, że po latach przygotowań, prom Flisak zaczął pływać pomiędzy Czarnowem i Solcem Kujawskim 29 kwietnia,. Inwestycja kosztowała ponad 22 mln zł.

Inwestycja promowa była planowana w woj. kujawsko-pomorskim od wielu lat. Opóźniała się z różnych przyczyn. Jedną z nich była konieczność przebudowy napędu promu, gdyż pierwotnie zamontowany uniemożliwiał płynne wyjście z portu, gdzie jednostka cumowała. Prom bowiem +boksował+. Konieczne było także przygotowanie przymostków po obu stronach rzeki, jak i zaprojektowanie oraz realizacja dróg dojazdowych.

Teraz mamy jeszcze jedną zmianę. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy po analizie pierwszych dwóch tygodni eksploatacji promu przygotował nowy rozkład rejsów. Obowiązuje on 17 maja:

Komentarze