Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Żegluga wróci na Kanał Dobrzycki. Po remoncie

infoship
07.12.2020 17:42
0 Komentarzy

Jeszcze w grudniu zakończą się prace przy umocnieniu brzegów i pogłębieniu Kanału Dobrzyckiego, łączącego jezioro Ewingi z Jeziorakiem – poinformowały Wody Polskie.

Wykopany w XIV wieku kanał jest najstarszym tego typu obiektem hydrotechnicznym w kraju.

Przed świętami

Jak przekazał PAP rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku Bogusław Pinkiewicz, wyremontowany kanał ma być gotowy jeszcze przed świętami.

Prace o wartości prawie 1,4 mln zł – prowadzone na zlecenie Wód Polskich – obejmowały m.in. odmulenie i pogłębienie toru wodnego oraz remont umocnień brzegowych w rejonie mostu drogowego w Dobrzykach w powiecie iławskim. Dzięki temu znacznie poprawią się warunki do żeglugi i w przyszłorocznym sezonie z Kanału Dobrzyckiego będą mogli swobodnie korzystać wodniacy.

Ta droga wodna łączy jezioro Ewingi w gminie Zalewo z najdłuższym polskim jeziorem – Jeziorakiem i wchodzi w skład systemu wodnego Kanału Elbląskiego. Jest to nie tylko najstarszy kanał żeglowny w Polsce, ale też jedno z najbardziej malowniczych krajobrazowo miejsc Pojezierza Iławskiego.

Historia kanału

Kanał Dobrzycki został wykopany w latach 1331-1334 z inicjatywy mieszczan zalewskich, za zgodą krzyżackiego komtura z Dzierzgonia. Miało to umożliwić spławianie zboża i drewna poprzez rzekę Drwęcę i Wisłę do Bałtyku.

W średniowieczu miał 800 m długości, obecnie – około 2,4 km. Został pogłębiony i poszerzony ok. 1850 r. podczas budowy Kanału Elbląskiego. Dzięki temu w XIX w. pomiędzy Zalewem a Elblągiem kursowały statki parowe.

Zwyczajowo nazywano go Kanałem Dobrzyckim od wsi Dobrzyki, przez którą przepływa. Urzędowo taką nazwę nadano mu dopiero 2013 roku. (PAP)

Komentarze