Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wirtualny rejs Wisłą? Niebawem

infoship
05.06.2017 15:35
0 Komentarzy

Już za kilka tygodni każdy będzie mógł odbyć wirtualny rejsWisłą. Nowe przedsięwzięcie, realizowane w ramach projektu Google Street View,pozwoli pokazać przyrodnicze piękno tej rzeki. O akcji poinformowała w piątekFundacja WWF Polska.

Zdjęcia Google Street View do tej pory kojarzone były zsamochodem przemieszczającym się po mieście. Tym razem fotografie będą robioneprzy pomocy plecaka Google Trekker z łodzi, która przepłynie wybranymiodcinkami Wisły. Fotografie Wisły już za kilka tygodni wzbogacą bazę GoogleStreet View. W efekcie każdy na całym świecie, kto skorzysta z map, będzie miałokazję odbyć wirtualny rejs Wisłą i zobaczyć jej przyrodę.

-„Mapy Google stają się internetowym atlasem iprzewodnikiem po świecie o niemal nieograniczonych możliwościach. Można naprzykład wybrać się na wirtualny spływ po największych rzekach: Amazonce pośrodkudżungli, czy rzece Kolorado i Wielkim Kanionie. Dla akcji takich jak ochronarzeki Wisły WWF Polska to najlepsze narzędzie do pokazania całemu światu jakpiękne rzeki mamy w Polsce i szansa aby zachować ten wyjątkowy widok dlakolejnych pokoleń” – mówi Piotr Zalewski z Google Polska.

Przyrodnicy przypominają, że koryto rzeki Wisły obejmująłącznie 54 obszary chronione, m.in. 22 obszary Natura 2000. Zachowały się tamliczne piaszczyste wyspy, będące największym w Polsce miejscem lęgów rybitw -białoczelnej i rzecznej, mewy siwej oraz bardzo ważnym legowiskiem 5 innychgatunków mew, a także sieweczki obrożnej i rzecznej.

W ramach projektu przez cały czas trwania rejsów po Wiślezdjęcia robić będzie specjalny, zamontowany na łodzi Google Trekker. Plecak posiada15 aparatów, każdy skierowany jest w innym kierunku, co pozwala wykonywaćpanoramy 360 stopni.

Akcja rozpocznie się na środkowym biegu Wisły, czyli wWarszawie i okolicach, gdzie w dniach 8-9 czerwca fotografowana będzie Wisła naodcinku Góra Kalwaria – Warszawa – Modlin. Kolejne zaplanowane odcinki toSmolice – Kraków i Włocławek – Toruń w krainie dolnej Wisły.

-„W tych rejonach znajduje się najpiękniejszykrajobrazowo i kulturowo fragment górnej Wisły, w sercu którego leży klasztor wTyńcu (obszar ptasi Natura 2000 Dolina Dolnej Skawy) oraz malowniczy odcinekdolnej Wisły, gdzie znajdują się obszary Natura 2000: siedliskowe Włocławska iNieszawska Dolina Wisły oraz ptasi Dolina Dolnej Wisły” – podkreślająprzedstawiciele WWF.

Rok 2017 został ogłoszony na mocy Uchwały Sejmu Rokiem RzekiWisły. W ten sposób upamiętniona jest 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu naWiśle. (PAP)

Komentarze