Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ujście Wisły: Prom Świbno-Mikoszewo już kursuje

infoship
04.05.2022 21:00
0 Komentarzy

30 kwietnia wznowił kursowanie wiślany prom pomiędzy Świbnem a Mikoszewem. To największa w swojej klasie jednostka w Polsce posiadającą europejski certyfikat niezatapialności.

Tegoroczny sezon rozpoczął się 30 kwietnia i potrwa do ostatnich dni września. Korzystać z niego mogą zarówno piesi, jak i rowerzyści oraz kierowcy samochodów osobowych, a nawet ciężarowych.

7 – 21, co 30 minut

Rejs wiślanym promem trwa zaledwie kilka minut. Charakterystyczna zielona jednostka przemieszcza się po wodach Wisły za pomocą statku holowniczego. Jest to bowiem prom linowy, prowadzony za pomocą liny zamocowanej z obu stron rzeki. Jego napęd stanowi wspomniany holownik, który płynie obok.

Ceny biletów, które sprzedawane są wyłącznie w trakcie rejsu, są uzależnione od tego, jakim pojazdem wjedziemy na pokład. Przykładowo: pieszy, bez żadnego pojazdu, zapłaci 4 złote, osoba z rowerem – 5 złotych, za samochód osobowy – 20 zł, a za autobus – 200 złotych. Co ważne, stali mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej i gminy Stegna, podróżujący samochodami, po okazaniu specjalnych identyfikatorów zapłacą połowę tych cen.

Prom kursuje w godzinach 7 – 21, co 30 minut. Jeżeli jednak samochodów jest więcej niż prom jest w stanie jednorazowo pomieścić, wówczas kursuje on częściej – by wszyscy chętni mogli jak najszybciej dostać się na drugi brzeg.

Przypomnijmy, że w Mikoszewie rozpoczyna się kolejny odcinek europejskiej trasy rowerowej R-10, prowadzący zarówno po terenach leśnych, jak też w pobliżu plaży. Poza tym po obu brzegach przekopu Wisły powstały nowe drogi rowerowe, które także warto „przetestować”.

Promowa historia

Prom służy przede wszystkim lokalnej społeczności – dzięki niemu mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej, a także Żuław Wiślanych nie muszą nadrabiać kilkudziesięciu kilometrów drogą lądową, by dostać się na drugi brzeg. Przykładowo: droga z Gdańska do Krynicy Morskiej jest dzięki niemu krótsza o 23 kilometry.

Historia promu na tej trasie sięga jeszcze XIX wieku, a dokładnie roku 1895, kiedy przekopano tu nowe ujście Wisły i zrodziła się potrzeba zorganizowania komunikacji wodnej pomiędzy dwoma brzegami.

Przeprawa promowa na obecnym odcinku, w ciągu drogi 501, działa od 1945 roku. Obecną jednostkę zbudowano w 2006 roku. Ma ona nośność 90 ton. Na pokładzie promu jest miejsce dla 100 pasażerów, ale też dla 21 aut. Może tu wjechać nawet samochód ciężarowy. Chętnie korzystają z niego rowerzyści.

Komentarze