Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Tegoroczny Kongres Morski o żegludze śródlądowej i edukacji

infoship
26.05.2017 08:11
0 Komentarzy

Żegluga śródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim – to wiodące tematy tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który rozpocznie się 8 czerwca w Szczecinie.

Kongres Morski to spotkanie polityków, przemysłowców inaukowców, które jest dla nich okazją do poruszenia zagadnień związanych zszeroko pojętą gospodarką morską w międzynarodowym środowisku. OrganizatorzyKongresu wyrażają nadzieję, że stanie się on ważnym elementem procesu odbudowyprzemysłu stoczniowego, żeglugi morskiej i śródlądowej, a także będzie miałswój wkład w rozwój szkolnictwa morskiego.

Jednym z dwóch istotnych nurtów tematycznych tegorocznejodsłony będzie żegluga śródlądowa – powiedział PAP Zbigniew Pankiewicz zKongresu. Jak dodał, jest to szczególnie istotne z uwagi na rządowe zapowiedzio podniesieniu klasy żeglowności Odry do czwartej kategorii.

-„Oznacza to, że Odra z dzikiej rzeki stanie się rzekądo wykorzystania w przemyśle, co jest bardzo ważne z punktu widzenia Polski ibardzo trudne do wynegocjowania z Niemcami, bo Niemcy nie są tak skorzy do tego,żeby wpuszczać nas na mocniejszą pozycję gospodarczą. Dlatego przed naszymrządem stoją trudne negocjacje” – powiedział Pankiewicz. Jak dodał, ten”ambitny plan” zakłada m.in. inwestycje na całej długości Odry iKanale Gliwickim, co może kosztować mniej więcej 30 mld zł.

Moderatorem debaty plenarnej „Żegluga śródlądowa wpolityce rozwoju korytarzy transportowych państw Grupy Wyszehradzkiej”będzie dyrektor Europejskiej Federacji Portów Śródlądowych Alexander van denBosch.

Podczas debaty poświęconej żegludze, portom i stoczniomporuszone zostaną m.in. kwestie polityki UE i rozwoju żeglugi śródlądowej, czyrzek i ich wpływu na rozwój regionów transgranicznych. Z kolei w panelu dot.portów jednym z punktów będzie „zielona infrastruktura”, a kolejnymmorska nitka Jedwabnego Szlaku oraz konsekwencje gospodarcze i geopolitycznejej funkcjonowania.

Kolejnym istotnym tematem Kongresu będzie kwestia edukacjimorskiej w kontekście jej 70-lecia na Pomorzu Zachodnim – powiedziałPankiewicz. Według niego polskie szkolnictwo morskie jest wyjątkowe i notowanew rankingach branżowych w światowej czołówce. Pomimo bardzo małej polskiejfloty polskie szkoły nadal kształcą specjalistów, którzy są chętnie zatrudniani– dodał.

„Rocznica 70-lecia szkolnictwa morskiego będzie okazjądo rozmowy o tym, na ile to szkolnictwo odpowiada w tej chwili wyzwaniomgospodarki” – powiedział Pankiewicz.

W bloku poświęconym edukacji i innowacjom zaplanowano panelpoświęcony m.in. szkolnictwu wyższemu jako elementowi niezbędnemu dlarozwijającej się gospodarki morskiej. Obok panelu o nowych technologiach wżegludze pojawi się także panel nt. kształcenia i kadr w przemyśle stoczniowym.

Istotną częścią programu Kongresu będą także zagadnieniaprawne, kwestie bezpieczeństwa, czy ochrona środowiska.

Tegoroczny piąty Kongres Morski rozpocznie się 8 czerwca ipotrwa do 9 czerwca. Jego organizatorami są Fundacja Kongres Morski iMinisterstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a fundatorami PółnocnaIzba Gospodarcza w Szczecinie i Polska Żegluga Morska. (PAP)

Komentarze