Święto Szkoły na Uniwersytecie Morskim w Gdyni. Uczelnia zaprezentowała historyczne zdjęcia
8 grudnia 2021 r. społeczność akademicka Uniwersytetu Morskiego w Gdyni po raz 101. obchodziła Święto Szkoły. Uczelnia obchodzi swoje święto w rocznicę założenia 8 grudnia 2020 roku Szkoły Morskiej w Tczewie, która później została przeniesiona do nowego miasta „z morza i marzeń” – czyli do Gdyni. Z okazji święta na stronie internetowej uczelni można obejrzeć ciekawe zdjęcia z ponad stuletniej historii szkoły – od Tczewa, przez przedwojenną Gdynię i działalność na emigracji do dziś.
Uroczystość rozpoczęła się podniesieniem bandery na gmachu głównym UMG, a następnie, po mszy św., odbyło się Uroczyste Posiedzenie Senatu UMG. Święto szkoły zakończyło się odczytaniem Apelu Pamięci. Przyznano też wyróżnienia państwowe za zasługi na rzecz gospodarki morskiej i nauki.
Gdy powstawała Szkoła Morska, Gdyni jeszcze nie było
8 grudnia 1920 roku „odbył się doniosły akt otwarcia pierwszej szkoły morskiej w Polsce. Na uroczystość przybyli z Warszawy szef Departamentu do Spaw Morskich adm. Porębski wraz z szefem sekcji technicznej tegoż departamentu gen. Bobrowskim i kierownikiem wydz. Operacyjnego kpt. Filanowiczem, członkowie angielskiej misji morskiej płk Wharton i Buchanan, zaś z Gdańska komisarz generalny p. Maciej Biesiadecki w towarzystwie urzędników Komisariatu. (…) Do dziarsko wyglądającej młodzieży przemawiali adm. Porębski, ks. poseł Kupczyński oraz komisarz gen. Biesiadecki, podkreślając całą doniosłość i znaczenie morza dla Polski oraz ważność misji politycznej i kulturalnej, jaką będzie miał do wypełnienia marynarz polski wobec własnego kraju i zagranicy”.
– Tak opisała uroczystość powstania przedwojennej Szkoły Morskiej „Gazeta Gdańska” w artykule z dnia 11 grudnia 1920 roku.
Wiele osób dziwi się, dlaczego poprzedniczka dzisiejszego Uniwersytetu Morskiego powstała właśnie w Tczewie, który jak wiemy nie leży bezpośrednio nad morzem. Wyjaśnienie jest proste – Polska dopiero od dwóch lat była niepodległym państwem, ale Gdańsk znalazł się poza jej granicami. Dopiero w lutym 2020 oficjalnie przyznano Polsce na podstawie Traktatu Wersalskiego 140 km Wybrzeża, do tego momentu nie było to jeszcze oczywiste.
Gdynia była wówczas małą wioską rybacką i dopiero zapadała decyzja o budowie nowego portu i miasta. Z powstaniem pierwszej w Polsce uczelni morskiej władze nie chciały jednak czekać, widziano potrzebę w jak najszybszym wykształceniu własnych kadr morskich. Przed powstaniem Gdyni Polska nie miała nad Bałtykiem dużych miast – Puck, Władysławowo, Hel czy Jastarnia były małymi miejscowościami, jeszcze mniejszymi, niż dziś. Jednym z największych miast na polskim Pomorzu był Tczew, jego zaletą była też istniejąca infrastruktura szkolnictwa średniego oraz szeroka Wisła, która w pewnym sensie imitowała morze.
W 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie, miasto i port szybko się rozwijały. W 1930 roku Szkoła Morska została przeniesiona z Tczewa do Gdyni, do nowo wybudowanego kompleksu budynków przy ulicy Morskiej, gdzie mieści się do dziś. Zmieniono też jej nazwę na Państwowa Szkoła Morska. Później nazwa była zmieniana jeszcze kilkukrotnie: m. in. w 1968 roku na Wyższą Szkołę Morską, w 2001 roku na Akademię Morską, a w roku 2018 na Uniwersytet Morski w Gdyni.
Uczelnia nie przerwała działalności również w okresie okupacji. W czasie wojny szkoła prowadziła działalność w Anglii, w Southampton i Londynie.
Podniesienie bandery
Tegoroczna uroczystość Święta Szkoły rozpoczęła się tradycyjnym podniesieniem bandery na gmachu głównym Uniwersytetu przy ulicy Morskiej. Podniesienie bandery w przypadku uroczystości Święta Szkoły stanowi wyjątek od reguły, banderę bowiem podnosi się tylko na statkach i polskich placówkach dyplomatycznych za granicą. Jednak 8 grudnia, podczas każdego Święta Szkoły, dla upamiętnienia podniesienia bandery Polskiej Marynarki Handlowej na budynku Szkoły Morskiej w Tczewie, punktualnie o godzinie 8:00 w rytm Mazurka Dąbrowskiego na gmachu głównym Uczelni zostaje podniesiona biało-czerwona bandera.
Na placu przed Uczelnią zgromadził się Senat UMG, pracownicy, studenci oraz absolwenci UMG. Sztandar Uniwersytetu Morskiego w Gdyni został uroczyście wprowadzony w towarzystwie Kompanii Reprezentacyjnej UMG oraz Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Podczas podniesienia bandery Polskiej Marynarki Handlowej został odegrany Hymn Państwowy. O godzinie 11.00 w Auli im. T. Meissnera odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu uczelni, głos zabrał m. in. Rektor – prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit.
– Uczelnia osiąga sukcesy, a strategia, którą od dwóch lat wdrażamy, jest skuteczną odpowiedzią na wymagania współczesnego świata i przygotowaniem się na oczekiwania przyszłości. Niezbędne okazały się systemowe rozwiązania i odważne decyzje strategiczne ostatniego roku. Rozpoczęliśmy od podstawowych prac legislacyjnych, opracowany został nowy Statut Uczelni, pracujemy nad zmianami we wszystkich regulaminach obowiązujących w Uczelni. Regulacje mają na celu zapewnienie stabilnej realizacji pracy całej naszej Uczelni wraz z Instytutem Morskim, jako instytucji, których integralność jest wymogiem i wyznacznikiem naszego rozwoju.
– powiedział prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit, Rektor UMG.
UNIWERSYTET MORSKI W GDYNI BĘDZIE KSZTAŁCIĆ KADRY dla MORSKIEJ ENERGETYKI WIATROWEJ
Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni mówił również o wyzwaniach, jakie stoją przez Uczelnią oraz już podjętych i realizowanych nowych inicjatywach, m.in. budowanym Centrum Off-shore UMG:
– Już dzisiaj obserwujemy dynamiczny rozwój energetyki wiatrowej, który jest kołem zamachowym dla wielu obszarów gospodarki krajowej. Nie ominęliśmy tej szansy na rozwój, strategiczna decyzja o największej inwestycji ostatnich kilkudziesięciu lat, jaką podjąłem – budowie centrum technologii off-shore w bezpośrednim sąsiedztwie twierdzy Wisłoujście, zapoczątkowała szereg działań również o charakterze naukowym i dydaktycznym. Budowane Centrum Off-shore UMG, którego fundamenty i mury parteru już stoją, stanie się niezbędnym zapleczem badawczo-edukacyjnym dla krajowego sektora energetyki wiatrowej na morzu. Chcemy również kształcić kadry dla tego wymagającego sektora gospodarki – przygotowaliśmy ofertę studiów podyplomowych i MBA, którą kierujemy do firm i instytucji związanych z łańcuchem dostaw morskiej energetyki wiatrowej oraz do osób planujących karierę zawodową w tym sektorze. – powiedział Rektor.
Swoje przemówienie Rektor podsumował zapewnieniem:
– Jesteśmy morską uczelnią rozpoznawaną na całym świecie. Będziemy nadal rozwijać potencjał naukowy, dydaktyczny, organizacyjny naszej Uczelni i wzbogacać jej infrastrukturę. Przed nami budowa hali sportowej, którą rozpoczniemy w pierwszym kwartale nowego roku oraz budowa nowego statku szkoleniowego – następcy „Daru Młodzieży”.
Z okazji święta na stronie internetowej Uczelni można zobaczyć archiwalne oraz współczesne zdjęcia. Link do strony to www.umg.edu.pl
JŁ
Fot: Uniwersytet Morski w Gdyni
Komentarze