Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

RZGW zamyka szlak żeglowny na Mazurach

infoship
15.09.2015 10:24
0 Komentarzy

Z powodu niskich stanów wódRegionalny Zarząd Gospodarki Wodnej zamknął szlak żeglowny Wielkich JeziorMazurskich. Zamknięcie szlaku nie oznacza zakazu pływania, pływać można, ale nawłasną odpowiedzialność – podała rzeczniczka RZGW w Warszawie Urszula Tomoń.

Wkomunikacie nawigacyjnym przesłanym PAP we wtorek RZGW w Warszawie podał, że oddnia 15 września 2015 r. zamknięta została dla żeglugi droga wodna w SystemieWielkich Jeziora Mazurskich.

-„Powodemtego stanu rzeczy jest obniżenie się stanów wody poniżej poziomu minimalnego,ustalonego w pozwoleniu wodnoprawnym. Spowodowane jest to przedłużającą sięsuszą hydrologiczną. Przy tak niskim stanie wody nie są zagwarantowaneminimalne głębokości tranzytowe. Informujemy również, że oznakowanie nawigacyjneszlaków żeglownych pławami (bakeny czerwone i zielone), zostanie pozostawionena wodzie dla bezpieczeństwa żeglugi. Żegluga po Systemie Wielkich JeziorMazurskich jest możliwa na własne ryzyko użytkownika” – podał RZGW wkomunikacie. Komunikat obowiązuje aż do odwołania.

Rzeczniczkapodkreśliła PAP, że zamknięcie szlaku nie oznacza zakazu pływania. „Pływaćmożna, jednak na własną odpowiedzialność. My, jako administrator jezior, niemożemy zagwarantować wymaganej głębokości tranzytowej 1,20 cm na kanałach i1,80 cm na jeziorach” – wyjaśniła.

Jakpodał we wtorek PAP Jarosław Sroka z Mazurskiego Ochotniczego PogotowiaRatunkowego (MOPR) ruch na jeziorach mazurskich nie jest w porównaniu zmiesiącami wakacyjnymi duży. „Jest taki jak zawsze o tej porze roku -umiarkowany” – dodał.

Jakpodkreślił, ostatnio ratownicy MOPR nie mieli zbyt wielu interwencjispowodowanych wpłynięciem łodzi na mielizny czy uszkodzeniem żaglówek z powoduniskich stanów wód w akwenach.

Komentarze