Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rząd walczy o jezioro Jamno. Umowa na koncepcję

infoship
17.06.2019 12:30
0 Komentarzy

Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne – powiedział 13czerwca na Kanale Jamneńskim w Mielnie minister gospodarki morskiej i żeglugiśródlądowej Marek Gróbarczyk, informując o podpisanej z Energą Invest umowie nawykonanie koncepcji przebudowy kanału.

Inwestycję na Kanale Jamneńskim w gminie Mielno (Zachodniopomorskie)w 2013 r. zrealizował likwidowany Zachodniopomorski Zarząd Melioracji iUrządzeń Wodnych w Szczecinie. W styczniu 2018 r. to PGW Wody Polskie przejęłonadzór nad urządzeniami i wodami w Polsce i zajęło się sprawą jeziora Jamno,które przez budowę niesterownych wrót sztormowych, od 6 lat ulega degradacji.

Wielozadaniowa koncepcja

W czwartek podczas konferencji prasowej na Kanale Jamneńskimw Mielnie Gróbarczyk poinformował o podpisanej 12 czerwca umowie z EnergąInvest na wykonanie koncepcji przebudowy inwestycji, którą minister nazwał”jednym z elementów partactwa dokonanego na jez. Jamno”.

„Jezioro Jamno jest dla nas niezwykle ważne – dokończenietej inwestycji, a przede wszystkim przebudowanie jej w sposób zgodny ze sztukąbudowlaną, a na pewno naprawienie tego, z czym mamy do czynienia obecnie. Wzwiązku z tym zaczynamy ten proces inwestycyjny, poprzez podpisanie umowy zwykonawcą na koncepcję wielozadaniową, w tym zakresie” – powiedział Gróbarczyk.Zaznaczył, że „cieszy się, że udało się ten przetarg doprowadzić do końca”, ajednocześnie przeprosił, że „tak długo to trwa”.

Wyjaśnił przy tym, że to wynika z potrzeby uniknięcia błędówpoprzedników, czyli „budowania bez pozwoleń, bez odpowiednich badań, bezraportów”.

Gróbarczyk, mówiąc o założeniach dotyczących inwestycji, wpierwszej kolejności wymienił naprawę obecnego stanu, sterowności wrót, copozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu wody w jeziorze. Następniepowiedział o przebudowie „całej inwestycji”.

Wariant żeglugowy

„I tu oczekujemy na koncepcję, którą przedstawiwykonawca w zakresie właśnie podpiętrzenia stopnia wodnego oraz śluzy” –zaznaczył minister. Podkreślił, że nadal brany jest pod uwagę wariantprzywrócenia żeglugi w zakresie turystycznym, umożliwienia swobodnego wyjścia zjeziora na morze.

Dodał, że to wiąże się z przebudową stojącego na morzufalochronu, który nazwał „dziwactwem”. To zadanie, które jest w kompetencjachUrzędu Morskiego, też ma zostać ujęte w koncepcji. Ta ma być gotowa do 15listopada 2019 r.

Prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca doprecyzował, że koncepcjama być wykonana w trzech wariantach. W ciągu miesiąca od podpisania umowyEnerga Invest ma przygotować „plan naprawczy dotyczący rozwiązania problemu (…)co najbardziej boli – ucieczki wody z jez. Jamno” – powiedział.

Zaznaczył, że równolegle prowadzone są prace nad zleceniemopracowania dokumentacji, „byśmy mogli już przystąpić w przyszłym roku do tychwłaściwych działań inwestycyjnych”.

Napięte terminy

Natomiast wiceprezes Energa Invest Maria Stępniewskapodkreśliła, że reprezentuje „jedną z największych na wybrzeżu firmprojektowych. Mamy doskonały zespół hydrotechników, których +twarzą i ojcem+jest dr Jan Haftka. (…)” – powiedziała.

Potwierdziła, że firma dotrzyma terminów związanych zrealizacją zamówienia.

-„Do 12 lipca postaramy się wykonać koncepcję wstępną,która zapobiegnie dalszej degradacji środowiska i ma na celu spowodowanie, żedo momentu wybrania konkretnej koncepcji, będzie możliwość prowadzenia działańnaprawczych, które są w stanie utrzymać i poziom jeziora i w jakimś stopniudopomóc temu, żeby nie było sytuacji trudnych, jeśli chodzi o kanał i dojściedo morza” – zaznaczyła Stępniewska.

Do 15 listopada przygotowana zostanie koncepcja w trzechwariantach. „Mówimy o koncepcji, która może być i przebudową i likwidacją tego,co jest w tej chwili źle skonstruowane i zaprojektowaniem nowych rozwiązań.Oczywiście ostateczny wybór będzie należał do zleceniodawcy” – podkreśliła.

Zaznaczyła, że Energa Invest będzie na miejscu inwestycji”tak często, jak będzie to możliwe”, będzie do dyspozycji mieszkańców i zainteresowanychśrodowisk lokalnych, którym gotowe wariant zostaną zaprezentowane wkonsultacjach. „Nasze działania zamierzamy zakończyć do 30 grudnia” –powiedziała Stępniewska.

Przebudowę inwestycji na Kanale Jamneńskim, w tym wrótsztormowych, Gróbarczyk zapowiedział 22 września 2018 r. podczas konferencjiprasowej w miejscu inwestycji minister gospodarki morskiej i żeglugiśródlądowej. Wstępnie ocenił wówczas koszt robót na ok. 20 mln zł. W czwartekzaznaczył, że liczy na to, iż wartość inwestycji nie przekroczy tej kwoty, ale”ostatecznie pokaże nam to koncepcja i założenia techniczno-ekonomiczne, któresą przygotowywane”. (PAP)

Komentarze