Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Ruszył sezon nawigacyjny 2017 na Kanale Gliwickim

infoship
05.04.2017 06:55
0 Komentarzy

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) -administrator Kanału Gliwickiego – rozpoczął kolejny sezon nawigacyjny na tejdrodze wodnej po zimowej przerwie. Przeprawa jednostek pływających przez śluzyKanału będzie możliwa siedem dni w tygodniu.

Kanał Gliwicki, nazywany również Górnośląskim od lat 30. XXwieku łączy Górny Śląsk z Odrą. Dzięki sześciu śluzom na odcinku 41 km międzyGliwicami a Kędzierzynem-Koźlem umożliwia żeglugę transportową i turystyczną.Powstał w miejsce starego Kanału Kłodnickiego. Droga wodna ma szerokość od 38 mdo 41 m i głębokości do 3,5 m. Pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku ikońcu kanału umożliwia sześć śluz (o różnicy poziomów od 4,2 do 10,4 m).

Jednostki pływające wracają na wody kanału, położonego wdolinie rzeki Kłodnicy, po zimowej przerwie na początku kwietnia. Już obecnieśluzowanie odbywa się w dni robocze od godz. 6 do 22. Od 30 kwietnia aż dokońca października przeprawa barek transportowych oraz mniejszych turystycznychstatków i łodzi, podobnie jak w minionych latach będzie możliwa siedem dni wtygodniu między godz. 6 i 22.

-„To kolejny sezon nawigacyjny na wodach Kanału Gliwickiego,kiedy śluzowania będą odbywały się siedem dni w tygodniu. Oznacza to, żezwłaszcza latem, gdy zainteresowanie żeglugą jest największe, ta droga wodnabędzie dostępna również w niedziele i święta” ? poinformowała rzeczniczka RZGWw Gliwicach Linda Hofman.

Przedstawiciele RZGW zaznaczają, że rozpoczynający się sezonżeglugowy będzie okazją do obejrzenia, jak zmieniają się zlokalizowane nakanale obiekty. Dwa lata temu zakończyła się modernizacja śluz Rudziniec iKłodnica, w tym roku oddana do użytku zostanie śluza Dzierżno. Pracemodernizacyjne będą kontynuowane na ostatniej śluzie kanału, w gliwickichŁabędach. Roboty o podobnym zakresie rozpoczną się z kolei przy obiektach wKędzierzynie-Koźlu ? na śluzach Nowa Wieś i Sławięcice.

Modernizacja jest możliwa dzięki realizacji projektu”Modernizacja śluz odrzańskich na Kanale Gliwickim, na odcinku w zarządzie RZGWGliwice ? przystosowanie do III klasy drogi wodnej ? Etap II”. Całość prac,współfinansowanych przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramachProgramu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, będzieprowadzona w taki sposób, by nie utrudniać żeglugi. Wartość inwestycji to ponad110 mln zł.

Jak mówi Hofman, w tym sezonie mieszkańcy regionu i wszyscykorzystający Kanału Gliwickiego będą mieli rzadką okazję, by zobaczyć śluzy -zwykle dostępne tylko od strony wody – również z lądu. Już w maju otwarta dlazwiedzających zostanie śluza Rudziniec. Wspólnie z obsługą obiektu będzie możnaprzyjrzeć się z bliska maszynerii, która wprawia w ruch potężne wrota, poznaćzasady działania urządzeń hydrotechnicznych, zaznajomić się z historią KanałuGliwickiego czy wybrać się w rejs statkiem.

W poprzednim sezonie nawigacyjnym Kanał Górnośląski pokonałoblisko 5 tys. jednostek pływających. Niecodziennym widokiem na tych wodach byłwówczas „Major Sucharski” ? statek szkoleniowy Zespołu Szkół ŻeglugiŚródlądowej w Kędzierzynie-Koźlu. (PAP)

Komentarze