Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Regularny tramwaj wodny na Warcie

infoship
01.10.2015 16:14
0 Komentarzy

Trzy plaże, przystań miejska, wypożyczalnie sprzętu wodnego,rejsy statkami i przede wszystkim – tłumy ludzi, którzy tego lata chcieliodpoczywać nad Wartą. ? ?Ten rok to był duży przełom – powiedział MariuszWiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podsumowując letni sezon nad Wartą. -Pokazał potencjał Warty, który dotąd nie był wykorzystywany.?

Prezydent przypomniał, że to w tym roku na dobre wróciła narzekę żegluga turystyczna – drugi rok z rzędu działała miejska przystań wStarym Porcie, po Warcie kursowały trzy statki, a rejsy cieszyły się ogromnympowodzeniem. Miłośnicy wypoczynku nad wodą mieli też do dyspozycji trzy plaże zprzystaniami, wypożyczalnię motorówek i kilkadziesiąt imprez na świeżympowietrzu.

Zwiększone zainteresowanie terenami nadrzecznymi sprzyjałokolejnym inwestycjom. W kwietniu odcinek Wartostrady” pomiędzy ul.Czartoria a mostem Św. Rocha wyposażono w ławki i kosze na śmieci. Jeszcze wtym roku rozpocznie się budowa odcinka „Wartostrady” pomiędzy mostemLecha a Bramą Poznania, bo – jak zadeklarował prezydent Wiśniewski – władzemiasta nie zamierzają spocząć na laurach.

– ?W przyszłym sezonie powstanie kolejna plaża, na wysokościdawnych Łazienek Miejskich nad Wartą, na Wildzie – wyliczał prezydent. -Zamierzamy rozbudować infrastrukturę sportową, wyremontować istniejące schody iwybudować nowe, by było więcej zejść nad rzekę.?

W dalszej przyszłości planowane jest usunięcie z brzegówrzeki nieestetycznych betonowych opasek. Ich usuwaniem zajmie się RegionalnyZarząd Dróg Wodnych. Na przyszły sezon planowane jest też wprowadzenieregularnych rejsów tramwaju wodnego, który kursowałby na linii Rataje-StareMiasto-Winogrady, a pomiędzy plażami miejskimi będzie można podróżowaćkajakami. Na terenach nadrzecznych pojawią się miejsca biwakowe i wybiegi dlapsów.

Dzięki współpracy z RZGW i Urzędem Marszałkowskim po wielulatach wreszcie zaczęto wyznaczać linię brzegu rzeki Warty. Dzięki temu wprzyszłości tereny nadrzeczne będą zarządzane przez miasto, a to pozwoli nauruchomienie kolejnych projektów, w tym całorocznej przystani.

Przeszkodą w rozwoju turystyki rzecznej może być niski stanwody, który w tym roku szczególnie dał się wodniakom we znaki. Dlatego jednym zdziałań jest konferencja naukowa, której uczestnicy będą się zastanawiać nadtym, jak poprawić warunki rekreacyjne na Warcie. W grudniu 2015 ma zostaćopublikowany raport prezentujący wnioski specjalistów. – Wśród zaproszonychgości będą specjaliści z Holandii, którzy mają duże doświadczenie w takichdziałaniach – wyjaśnił Szymon Błażek z Wydziału Gospodarki Nieruchomościami. -Chodzi nam o takie sposoby oddziaływania na lustro wody, które pozwolą jeustabilizować.

A jak od strony technicznej wyglądał sezon nad Wartą?

Znaczna część wydatków związana z poprawą dostępnościterenów nadrzecznych dotyczyła sprzątania. Średnio miesięcznie zbierano ok. 10ton śmieci! Rekordowy pod tym względem okazał się weekend majowy, kiedy zebranook. 3 ton odpadów.

Na duże zainteresowanie terenami nadrzecznymi wpływ miał wdużej mierze również fakt, iż nie są to tereny objęte zakazem spożywaniaalkoholu. I to najczęściej z powodu alkoholu dochodziło do dewastacji toalet,koszy na śmieci, czy zakłócania ciszy nocnej. Wielu sytuacjom udało sięzapobiec dzięki zwiększonej liczbie patroli policji oraz straży miejskiej. Odlipca znacznej poprawie uległo także bezpieczeństwo na rzece i terenachbezpośrednio do niej przyległych, ponieważ nad Wartę przeniósł się z KiekrzaKomisariat Wodny.

Miasto we współpracy z innymi nadwarciańskimi gminamiobszaru funkcjonalnego planuje także utworzenie klastra rzecznego. Ideą klastrajest integracja jednostek administracji publicznej, instytucji badawczych,naukowych i otoczenia biznesu, a przede wszystkim przedsiębiorców związanych zrzeką Wartą. Wszystkie podmioty zainteresowane współpracą w zakresie rzeki Wartylub osoby mające uwagi i sugestie dotyczące dalszego rozwoju terenównadrzecznych mogą zgłaszać się pod adresem: [email protected]. ??Przed wojną było tu znacznie więcejatrakcji. Teraz do tego wracamy i jest to taki symboliczny powrót? – podsumowałprezydent Wiśniewski.

Komentarze