Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej w 2021 r.

infoship
29.08.2019 13:30
0 Komentarzy

Program Rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej ma być gotowy w Ikw. 2021 r. – podali w środę w Katowicach przedstawiciele MinisterstwaGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Wyrazili nadzieję, że Kanał Śląski,którego realizację zakłada Program, powstanie w ciągu kilkunastu lat.

28 sierpnia w katowickim Gmachu Sejmu Śląskiego zorganizowanoIII samorządowe konsultacje w ramach prac nad Programem Rozwoju OdrzańskiejDrogi Wodnej, poświęcone koncepcji Kanału Śląskiego. Ta nowa droga wodna odługości ok. 90 km miałaby połączyć Wisłę z Odrą, przebiegając w rejonach KuźniRaciborskiej, Rybnika, Żor, Tychów i Bierunia.

Uczestniczący w spotkaniu wiceminister gospodarki morskiej iżeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski przekonywał, że Kanał Śląski będzie”strategiczną inwestycją rządową”, łączącą zindustrializowane tereny GórnegoŚląska i zachodniej Małopolski z Bałtykiem drogą wodną – alternatywną wobectransportu kołowego.

Kanał Śląski

Pytając zgromadzonych samorządowców, czy rząd może planowaći realizować duże inwestycje wiceminister wskazał, że konsekwencją pozytywnejodpowiedzi na to pytanie jest „odpowiedź, że Kanał Śląski będziemy projektować,będziemy budować i w porozumieniu z samorządem (…) coś takiego możemywybudować”.

Witkowski akcentował, że w założeniach jeszcze sprzed stulat Górny Śląsk miał być zapleczem portów w Szczecinie i Świnoujściu. Planowanateraz realizacja tych założeń będzie służyła m.in. zwiększeniu wolumenuprzeładunku w polskich portach. „Nie ma najmniejszego powodu, dla któregomielibyśmy zrezygnować z tych planów; dla którego Górny Śląsk,Kędzierzyn-Koźle, Racibórz, Górna Odra, Górna Wisła miałyby z tego nieskorzystać” – uznał wiceminister.

Zaznaczył, że kwestię planowania Kanału Śląskiego należy „rozpatrywaćcałościowo”, w kontekście planów budowy – przede wszystkim na terenie Czech –kanału Odra-Dunaj-Łaba. Jak dodał, tamtą inwestycję uczyniono jednym z tematówśrodowych polsko-czeskich konsultacji międzyrządowych. Wśród innych argumentówza budową Kanału Śląskiego Witkowski wymienił związane z retencją iograniczeniem zagrożenia powodziowego. Wyraził nadzieję, że Kanał Śląski udasię zrealizować „w perspektywie kilkunastu lat, może nieco szybciej.”

Zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Wodnej i ŻeglugiŚródlądowej MGMiŻŚ Przemysław Żukowski wyjaśniał, że analizy Programu RozwojuOdrzańskiej Drogi Wodnej obejmują nie tylko istniejącą drogę wodną na Odrze,lecz także planowane: Kanał Śląski oraz polski odcinek połączeniaOdra-Dunaj-Łaba.

Analizy techniczne i ekonomiczne

W pracach nad Programem MGMiŻŚ odpowiada za częśćtransportową i analizy ekonomiczne, natomiast zarząd Morskich PortówSzczecin-Świnoujście, w ramach którego działa biuro Odrzańskiej Drogi Wodnej,przygotowuje na potrzeby programu analizy techniczne, m.in. hydrotechniczne,wraz z niektórymi elementami środowiskowymi i transportowymi.

„Ministerstwo jest odpowiedzialne za przygotowaniedokumentu; w tym przygotowujemy się do najtrudniejszego elementu, któregonajważniejszy etap będzie miał miejsce w przyszłym roku, to znaczy ocenyśrodowiskowej. Przez cały okres pracy nad Programem konsultujemy się zsamorządami, z podmiotami zainteresowanymi Odrzańską Drogą Wodną” – zapewniłwicedyrektor.

Zapowiedział, że za kilka tygodni resort odbierze wynikianalizy kosztów i korzyści pod kątem Programu; będą tam też wyniki regionalne,które będą konsultowane z samorządami na początku przyszłego roku. Trwa nadalkonsultowanie analiz technicznych, z których wynika m.in. koniecznośćrealizacji nowych piętrzeń na Odrze, aby osiągnąć głębokości wymagane dlamiędzynarodowych klas żeglowności.

„Czujemy presję z państwa strony, (…) państwo chcielibyście,żebyśmy już zaczynali inwestycje. Proces planowania tak wielkich inwestycjijest długi, również dlatego, że nigdy do tej pory w Polsce nie powstał takkompleksowy program, a w wielu miejscach zaczynamy od zera, jeśli chodzi otransport śródlądowy. (…) Idziemy zgodnie z harmonogramem. (…) Naszą ambicjąjest, aby w I kw. 2021 r. przedstawić projekt Programu Radzie Ministrów” -sygnalizował Żukowski.

„To będzie takiej samej rangi program, co Program BudowyDróg Krajowych i Krajowy Program Kolejowy, czyli program przyjęty przez RadęMinistrów, aby on obowiązywał także państwa np. w planowaniu przestrzennym” -wskazał przedstawiciel MGMiŻŚ.

Gabriela Tomik z tego samego resortu przekazała, że na środęzaplanowano podpisanie przez ministra Marka Gróbarczyka memorandum z jegoczeskim odpowiednikiem w zakresie rozwoju Odrzańskiej Drogi Wodnej i połączeniaOdra-Dunaj-Łaba.(PAP)

Komentarze