Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PPP w żegludze śródlądowej? Dlaczego nie

infoship
29.04.2016 08:04
0 Komentarzy

Pełniący funkcje sekretarzy: Jerzy Materna z MinisterstwaGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Jerzy Kwieciński z MinisterstwaRozwoju, Kazimierz Smoliński z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa orazMariusz Gajda, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska przedstawilispójną wizję rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce. Jej realizacja maodbywać się przy współpracy tych resortów.

Charakteryzując założenia strategii rozwoju śródlądowychdróg wodnych, Jerzy Materna zachęcał spółki skarbu państwa do partnerstwapubliczno-prywatnego przy realizacji inwestycji. Wskazując źródła finansowaniaodwołał się m.in. do Planu Inwestycyjnego dla Europy, tzw. Planu Junckera. Toplan Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Inwestycyjnego dla pobudzenia inwestycjiw gospodarce europejskiej (m.in. poprzez rozwój infrastruktury).

Jerzy Kwieciński przypomniał, iż w złotym wieku rozwojugospodarczego Polski, wymiana towarowa opierała się głównie na przewozachżeglugą śródlądową. Podkreślił ogromny wpływ jej rozwoju dla wzrostugospodarczego Polski. Zwrócił uwagę na położenie geograficzne Polskiporównywalne do położenia Niemiec. Niemcy wykorzystują je jednak w sposób dużobardziej efektywny.

Środowisko mówi tak

Mariusz Gajda zapewnił, iż stanowisko MinisterstwaŚrodowiska znacząco się zmieniło wraz ze zmianą rządu polskiego. Ministerstwochce wspierać zrównoważony rozwój gospodarczy i w tym celu współpracuje zMinisterstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Rozwój żeglugiśródlądowej w Polsce jest ściśle związanym z zarządzaniem zasobami wodnymi,stąd koordynacja legislacji oraz działań obu resortów jest niezbędna.

Kazimierz Smoliński przypomniał, iż żegluga śródlądowa jestbrakującym ogniwem transportowym w Polsce. Jej rozwój pozwoli na odciążeniedróg i budowę nowych hubów transportowych, integrujących różne gałęzietransportu, pozwalając na rozwój transportu intermodalnego, co jest jednym zpriorytetów UE w kwestii rozwoju transportu.

Szansa z TEN-T

Kamil Wyszkowski, dyrektor generalny Global Compact w Polsceprzedstawił założenia programów Bałtyk oraz Żegluga Śródlądowa realizowanych odroku 2015. Podkreślił wielowymiarowość inwestycji związanych z żeglugąśródlądową: mają wymiar gospodarzy, środowiskowy, klimatyczny i turystyczny.Dla rozwoju żeglugi śródlądowej w Polsce niezwykle istotna jest akcesja Polskido Porozumienia AGN, a także włączenie polskich wodnych dróg śródlądowych dosieci transportowej TEN-T, co umożliwi to dostęp do unijnych funduszy w ramachprogramu Connecting Europe Facility- CEF.

Śródlądowy plan MGMiŻŚ

– To pierwszyod dziesięcioleci ważny plan rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce ?podkreślił Jerzy Materna.

Zaznaczył, że obecnie udział żeglugi śródlądowej wtransporcie wynosi w Polsce zaledwie 0,4%, podczas, gdy w innych państwacheuropejskich, np. w Holandii, Niemczech jest dużo wyższy. Zwrócił uwagę, iż zgodnie zdyrektywami UE zawartymi w Białej Księdze Transportu do 2030 roku, 30% masyładunków przewożonych drogami na odległość ponad 300 km należy przenieść nainne środki transportu, w tym wodny, a do 2050 roku – aż 50%.

Komentarze