Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Morskie priorytety Gdyni [FILM]

infoship
22.10.2015 10:28
0 Komentarzy

Poprawa dostępu do portu w Gdyni od strony lądu i morza tozadanie nie tylko zarządu portu, lecz także miasta ? podkreśla prezydent Gdyni.Najistotniejsze są inwestycje w połączenie portu z obwodnicą metropolii trójmiejskiej,rozbudowę infrastruktury kolejowej oraz pogłębienie torów podejściowych dlastatków. Ma się to przyczynić do wzrostu konkurencyjności firm związanych zbranżą morską.

? Bardzo cieszymy się, że potencjał gospodarki morskiej sięrozwija, że są firmy, które osiągają sukces. Na terenach dawnej Stoczni Gdyniapracuje już więcej osób niż w czasach, kiedy ona jeszcze funkcjonowała ? mówiagencji Newseria Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Dzięki rosnącemu sektorowi gospodarki morskiej rozwijają sięnowe dziedziny, jak np. ship management (zarządzanie statkami). Działające wbranży spółki zajmujące się produkcją czy projektowaniem szukają niszrynkowych, w których mogłyby zaistnieć i skutecznie konkurować na zagranicznychrynkach. Międzynarodowych sukcesów jest coraz więcej.

? To wszystko pokazuje, że gospodarka morska odzyskała swójblask, swoje siły i może stać się jednym z ciekawszych i ważniejszych obszarówrozwoju gospodarczego kraju ? ocenia prezydent Szczurek.

W 2014 roku w czerech największych polskich portachprzeładowano ponad 75 mln ton ładunków. Od kilku lat liczba ta systematycznierośnie. Sprzyjają temu stabilny wzrost gospodarczy i wzrost międzynarodowejwymiany handlowej. Pomaga również coraz lepsza infrastruktura ? nowe drogi ipołączenia kolejowe. Jak jednak wynika z opublikowanego w czerwcu br. raportuNajwyższej Izby Kontroli, wciąż potrzebne są inwestycje w dostęp do portów.

? Miasto będzie wspierać działania związane z powstawanieminfrastruktury dostępowej do portu, stąd dyskusja o Drodze Czerwonej, czyliprzedłużeniu obwodnicy trójmiejskiej tak, by dojechała do gdyńskiego portu ?mówi Wojciech Szczurek. ? Miasto i port to właściwie jeden organizm, dwa płatyjednych płuc i dlatego muszą się rozwijać harmonijnie. Stąd politykaplanistyczna zarówno na obszarze portu, jak i wokół niego musi być bardzoszczególnie obserwowana i kontrolowana przez miasto tak, by nie tylko dzisiaj,lecz także w przyszłości tworzyć warunki rozwojowe dla portu.

Oprócz rozbudowy infrastruktury drogowej plany dotyczą takżepoprawy dostępności dla transportu kolejowego oraz morskiego. W tym ostatnimaspekcie planowana jest budowa obrotnicy oraz pogłębienie torów podejściowychdla statków. Jak podkreślali niedawno przedstawiciele zarządu portu, w styczniuma być ogłoszony przetarg na obwodnicę, dzięki której możliwa będzie obsługaznacznie większych kontenerowców niż dziś. To pozwoli w większym stopniukonkurować pod tym względem z portem w Gdańsku. Przez przeniesienie części masykontenerowej do Gdańska gdyński port od początku roku zanotował spadekprzeładunków o 2,8 proc. ? informuje portal Gospodarkamorska.pl. Mimo totegoroczne wyniki mają być bardzo dobre.

Zgodnie z zapowiedziami zarządu portu w latach 2015-2015 nainwestycje w rozbudowę i modernizację infrastruktury portowej trafi ponad 600mln zł.

? Przewaga gdyńskiego portu polega na większejelastyczności. Współcześnie rozwijające się firmy gospodarki morskiej szukająswoich nisz, szukają swoich potencjałów i w ten sposób uwalniają swojemożliwości i są bardziej konkurencyjne na rynku ? podkreśla prezydent Gdyni.

Komentarze