Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Modernizacja śluzy Okole

infoship
21.10.2015 10:06
0 Komentarzy

20 października odbyła się konferencja prasowa, na którejDyrektor RZGW w Poznaniu Magdalena Żmuda poinformowała dziennikarzy o planachmodernizacji śluzy Okole usytuowanej w km 14,80 Kanału Bydgoskiego.

Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na 2016 rok, obecnieRZGW w Poznaniu oczekuje na ostateczną uchwałę Zarządu Narodowego FunduszuOchrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą przyznania środków na ten cel- ta ma zapaść w przyszłym tygodniu. Inwestycja będzie prowadzona w oparciu odokumentację opracowaną przez DHV Hydroprojekt Sp. z o.o. na zlecenieRegionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, która dotyczy ?Modernizacjiobiektów piętrzących Kanału Bydgoskiego obejmującej zadania: śluza Okole zzabudowaniami, śluza Czyżkówko z zabudowaniami, śluza Prądy z zabudowaniami imostem, śluza Osowa Góra z zabudowaniami i mostem.

Na konferencji z udziałem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego EwyMes, Dyrektora Generalnego Urzędu Wojewódzkiego Andrzeja Baranowskiego,Prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego oraz Miejskiego Konserwatora ZabytkówSławomira Marcysiaka, Dyrektor RZGW w Poznaniu Magdalena Żmuda poinformowała,że ze względu na zły stan techniczny, śluza Okole wymaga gruntownego remontu. Wramach zadania zmodernizowany zostanie nie tylko obiekt hydrotechniczny, aletakże sąsiadujące z nim zabudowania ? trzy budynki maszynowni, budynek sterownioraz budynek obsługi śluzy. Z uwagi na unikalny charakter i ogromną wartośćhistoryczną dla kultury materialnej, Kujawsko – Pomorski Konserwator Zabytków,decyzją z dnia 30.11.2005 roku wpisał zespół Kanału Bydgoskiego do rejestruzabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Ochroną prawną objęto szlak wodnyoraz obiekty hydrotechniczne i budynki towarzyszące. W związku z powyższym,prace remontowe prowadzone będą pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Plan prac

W celu odwodnienia budowli, przed przystąpieniem do praczasadniczych, zostaną wybudowane tymczasowe grodzie w awanporcie górnym idolnym. Zgodnie z opracowaną dokumentacją, naprawione zostaną wszystkieelementy konstrukcyjne śluzy. Przeprowadzona zostanie renowacja ścian komoryśluzy poprzez częściowe usunięcie istniejących cegieł licowych oraz naprawębetonu. Po skuciu starej oblicówki nastąpi odtworzenie całości z wykorzystaniemcegieł z rozbiórki, jak i nowych cegieł w pełni odpowiadającym zabytkowym. Dnośluzy także zostanie oczyszczone ze skorodowanego betonu. Betonowa okładzinadna i skarp zbiorników oszczędnościowych zostanie poddana remontowi.Konstrukcje stalowe śluzy wraz z oprzyrządowaniem zostaną zdemontowane ipoddane remontowi, a także zabezpieczone przed korozją. Istniejące na obiekcieinstalacje elektryczne zostaną zdemontowane i zastąpione nowymi. Umocnieniabrzegowe w awanporcie górnym i dolnym zostaną zastąpione nowymi, wykonanezostaną również prace odmuleniowe w awanporcie górnym i dolnym na wskazanych wprojekcie odcinkach.

Dzięki przeprowadzonemu remontowi poprawie ulegną warunkiżeglugowe dla jednostek pływających korzystających z Kanału Bydgoskiego.Zwiększy się sprawność techniczna obiektu, co w efekcie pozwoli na użytkowanieśluzy w dotychczasowym charakterze przez kolejne lata.

Informacje techniczne

Kanał Bydgoski liczy 24,5 km, z czego około 10 km znajdujesię na terenie Bydgoszczy Szlak ten jest drogą wodną II klasy, przystosowaną dożeglugi jednostek o nośności do 500 ton. Na Kanale Bydgoskim działa sześć śluz? Okole, Czyżkówko, Prądy, Osowa Góra, Józefinki, Nakło Wschód. Wszystkieobiekty mają taką samą szerokość (9,6 m) i długość (57,4 m). Śluza Okoleznajduje się w km 14,8 Kanału Bydgoskiego.

Okole jest pojedynczą śluzą komorową o napędzieelektrycznym, w trakcie awarii możliwe jest korzystanie z napędu ręcznego.Ściany komory wykonane są z betonu z okładziną ceglaną, natomiast dno i progisą konstrukcją betonową. Poziom wody górnej utrzymują górne wrota klapowe,poziom dolny – wrota wsporne. Napełnianie i opróżnianie komory odbywa sięgaleriami obiegowymi, usytuowanymi po obu stronach komory na całej jejdługości. Zamknięcia i zasuwy kanałów obiegowych można obsługiwać z centralnejsterowni. Obiekt został oddany do eksploatacji w 1914 roku. Śluza Okolezaliczana jest do budowli II klasy. Ostatni większy remont miał miejsce w roku1995, kiedy to zaszandorowano śluzę i odpompowano wodę, po czym wykonano pracemurowe, zlikwidowano ubytki w konstrukcjach betonowych, wymieniono drewnouszczelniające na zamknięciach, oczyszczono i pomalowano wszystkie elementystalowe oraz wyremontowano część mechaniczną.

Komentarze