Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Konsolidacji sektora promowego – w październiku

infoship
11.09.2015 07:27
0 Komentarzy

Decyzja o tym, na jakich warunkach odbędzie się konsolidacja sektora promowego, powinna zapaść na początku października – powiedział w czwartek PAP wiceszef MSP Wojciech Chmielewski. MSP kontroluje dwa podmioty z tej branży: Polską Żeglugę Bałtycką i Polską Żeglugę Morską.

Od dłuższego czasu było pytanie, czy tego sektora nie można skonsolidować. Koncentrujemy się teraz na analizach, jak miałaby wyglądać konsolidacja tych dwóch podmiotów” – zaznaczył wiceminister skarbu.

„Spółki wynajęły doradcę, spotykają się, my też bierzemy w tym udział. To są bardzo zaawansowane prace. Na początku października (po przygotowanych przez doradcę analizach – PAP) powinna zapaść decyzja na jakich warunkach odbędzie się konsolidacja, bo to jest budowanie Polskiej Grupy Promowej” – podkreślił Chmielewski.

Na początku czerwca przedstawiciele armatorów i PIR-u podpisali list intencyjny w celu powołania Polskiej Grupy Promowej. Stworzenie mocnego polskiego podmiotu, działającego na rynku przewozów bałtyckich, ma dać konsolidacja polskich przewoźników promowych. W skład grupy miałyby wejść Polska Żegluga Bałtycka (PŻB) z siedzibą w Kołobrzegu i Unity Line, której właścicielem jest Polska Żegluga Morska – szczeciński armator.

„Do budowy PGP potrzebny jest inwestor, który dostarczy finansowanie i kapitał. Mogą to zaoferować Polskie Inwestycje Rozwojowe, dzięki czemu grupa dostanie szansę na rozwój i pozostanie w polskich rękach. Dlatego sygnatariuszem listu intencyjnego jest także PIR” – mówił podczas podpisania listu intencyjnego ówczesny wiceminister skarbu Rafał Baniak. Podkreślał, że uruchomienie procesu konsolidacji ma doprowadzić do stworzenia bardzo mocnego podmiotu, ale stworzyć też potencjał do zamawiania nowych jednostek w polskich stoczniach.

Wcześniej MSP odstąpiło od negocjacji dotyczących sprzedaży akcji kołobrzeskiego armatora. Od końca lat 90. było pięć nieudanych prób prywatyzacji PŻB.

PŻB zatrudnia ok. 400 marynarzy, a promy Unity Line, które mają wejść do PGP – około 500. Dodatkowo załoga lądowa obu firm to kolejne 250 osób. Grupa na początku będzie dysponowała 10 promami. Właścicielem wszystkich akcji PŻB w Kołobrzegu jest Skarb Państwa, natomiast PŻM w Szczecinie jest przedsiębiorstwem państwowym – również w nadzorze ministra Skarbu Państwa.

Komentarze