Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Kongres Morski: Żegluga śródlądowa jednym z priorytetów

infoship
09.06.2017 15:30
0 Komentarzy

Odbudowa przemysłu stoczniowego, rozwój polskich portów iżeglugi śródlądowej to zadania priorytetowe i strategiczne dla polskiego rządu- podkreślała premier Beata Szydło 8 czerwca w Szczecinie, otwierająctegoroczny Kongres Morski.

-„Dla polskiego rządu kwestia odbudowy, rozwoju iwsparcia przemysłu stoczniowego, rozwoju polskich portów i żeglugi śródlądowejjest zadaniem priorytetowym i strategicznym, zarówno w wymiarze gospodarczym,jak i wymiarze bezpieczeństwa, niezależności i suwerenności naszejojczyzny” – powiedziała Szydło, wzbudzając oklaski wśród uczestnikówKongresu.

Obecny rząd odbudowuje przemysł stoczniowy; likwidacjapolskich stoczni na pewno nie była w polskim interesie, mimo to ówczesny rządzgodził się na nią – podkreśliła Szydło.

-„Jakże niezrozumiałe dla polskiego społeczeństwa”były decyzje koalicji rządowej PO-PSL „o likwidacji polskichstoczni”, kiedy w innych krajach ten przemysł się rozwijał – podkreśliła.”Likwidacja polskich stoczni na pewno nie była w polskim interesie. Mimoto ówczesny rząd zgodził się na nią, nie będę już pytać, dlaczego to zrobiono,ale dzisiaj mogę powiedzieć z satysfakcją, że obecny polski rząd odbudowujeprzemysł stoczniowy i stawia go, jako jeden z najważniejszych elementów rozwojupolskiej gospodarki” – wskazała premier.

Jak mówiła szefowa rządu, „przemysł stoczniowy to nietylko ważny dział polskiej gospodarki, to nie tylko miejsca pracy dla tysięcyosób i duma polskiej myśli technicznej”. „Przemysł stoczniowy torównież symbol przemian, symbol polskiej drogi do wolności, walki o godność isprawiedliwość społeczną, symbol polskiej niepodległości” – zaznaczyła.

-„Dziś przywracamy polskiemu przemysłowi stoczniowemudawną świetność, starając się w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie wludziach” – powiedziała Szydło. Jak dodała, „aby produkcja statkówodbywała się w sposób bardziej konkurencyjny, wprowadziliśmy ustawę stoczniową;zerowa procentowa stawka VAT na produkcję, import części i wyposażenia dlastatków morskich to nasza odpowiedź na oczekiwania przedsiębiorców”.

Jej zdaniem, elementem odbudowy przemysłu stoczniowego jesttakże ratowanie przed upadkiem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie.

Szydło zwróciła też uwagę na istotną rolę śródlądowegotransportu wodnego. „Czynimy również starania, aby przywrócić żeglugęśródlądową na polskich rzekach. Transport śródlądowy może i powinien byćistotną gałęzią w naszym kraju. Ze względu na warunki geograficzne mamy ku temumożliwości i jest on bardziej ekologiczny, tańszy i bezpieczniejszy niżtransport drogowy” – powiedziała.

Jak dodała, rozwój śródlądowego transportu wodnego możeponadto wpłynąć na społeczny i gospodarczy rozwój miejscowości i regionów,leżących nad drogami wodnymi o istotnym znaczeniu transportowym.

Strategia rozwoju śródlądowych dróg wodnych zakładarewitalizację Odrzańskiej Drogi Wodnej, przywrócenie żeglowności Wisły odWarszawy do Gdańska oraz połączenie Odry, Noteci, Wisły i Bugu – powiedziałapremier. Według niej, działania rządu mają szerszy kontekst i wpisują się wbezpieczeństwo kraju.

-„Bezpieczeństwo ma wiele wymiarów, a jednym z nich jestniezależność. W tym także celu rozpoczęliśmy olbrzymi projekt, jakim jestbudowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Kanał umożliwiswobodną i całoroczną żeglugę statków morskich wszystkich bander do portu wElblągu i pozostałych portów Zalewu Wiślanego, a także stworzy około trzy tys.miejsc pracy” – podkreśliła premier.

Z koli minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowejMarek Gróbarczyk powiedział, że najbliższy czas to inwestycje w śródlądowytransport wodny. „Inwestycje w ramach Programu Operacyjnego Infrastrukturai Środowisko, gdzie chcemy zlikwidować +wąskie gardła+ na Odrze tak, żebyudrożnić rzekę i przeprowadzić na tyle ważne inwestycje, aby pierwszy transportwęgla ze Śląska do Opola i Wrocławia mógł popłynąć Kanałem Gliwickim” -powiedział.

Gróbarczyk podkreślał, że najistotniejszą rzeczą jestprzystąpienie do realizacji studium wykonalności dla inwestycji związanych z IVklasą (żeglowności-PAP) polskich rzek i szlaków wodnych.

-„Zostało stworzone specjalne konsorcjum, gdzie lideramibędą polskie porty i przygotują studium wykonalności, raporty oddziaływania naśrodowisko, jak również projekty, żeby można było realizować inwestycje wramach ogólnie dostępnych środków. To też jest element, który pozwoli namwpisać się na stałe w europejską sieć TEN-T (Transeuropejska SiećTransportowa-PAP) dróg śródlądowych, gdzie dziś Polska jest białą plamą, jeślichodzi o drogi śródlądowe” – powiedział Gróbarczyk.

Zaraz po inauguracji tegorocznej edycji Kongresu MorskiegoSzydło udała się ze Szczecina do gazoportu w Świnoujściu, do którego dotarłpierwszy ładunek amerykańskiego LNG.

Przy wyjściu z filharmonii szczecińskiej, gdzie odbywa sięKongres, na premier czekali zwolennicy KOD, którzy głośno skandowali,zarzucając jej m.in. kłamstwa. Kilkudziesięciu manifestantów miało ze sobąm.in. transparent KOD i flagi UE. Na jednym z transparentów można byłoprzeczytać „Szydło Beata persona non grata”.

Kongres Morski to spotkanie przedstawicieli szerokorozumianej branży morskiej, polityków i naukowców. Przez dwa dni około tysiącuczestników będzie rozmawiało o kondycji i przyszłości gospodarki morskiej.

Głównymi tematami tegorocznej edycji Kongresu jest żeglugaśródlądowa i edukacja morska na Pomorzu Zachodnim.

Organizatorzy Kongresu wyrażają nadzieję, że stanie się onważnym elementem odbudowy przemysłu stoczniowego, a także żeglugi morskiej iśródlądowej.

Tegoroczny piąty Kongres Morski potrwał do 9 czerwca. Jegoorganizatorami są Fundacja Kongres Morski i Ministerstwo Gospodarki Morskiej iŻeglugi Śródlądowej, a fundatorami Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie iPolska Żegluga Morska. (PAP)

Komentarze