Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Komisja rekomenduje przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej

infoship
02.07.2018 14:08
0 Komentarzy

Sejmowa KomisjaGospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej rekomenduje przyjęcie projektunowelizacji ustawy o żegludze śródlądowej. Na podstawie nowych przepisów manastąpić reforma urzędów żeglugi śródlądowej.

Komisja opowiada się też za poprawkami redakcyjnymi idoprecyzowaniem jednego z artykułów, zaproponowanymi przez Biuro LegislacyjneSejmu.

Jak powiedziała podczas poniedziałkowego posiedzeniapodsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi ŚródlądowejAnna Moskwa, projekt jest konsekwencją ustawy Prawo wodne, która nałożyła naurzędy żeglugi śródlądowej obowiązki uzgadniania i opiniowania dokumentówzwiązanych ze śródlądowymi drogami wodnymi, głównie w obszarze inwestycji. Ajednocześnie – wskazała – nie przekazała dodatkowych osób do zatrudnienia iinnych potrzebnych zasobów. „My właściwie tą ustawą porządkujemy inaprawiamy to, co się wydarzyło” – tłumaczyła Moskwa.

Wiceminister GMiŻŚ wyjaśniła, że w drodze nowelizacji ustawyzostanie dokonana reforma urzędów żeglugi śródlądowej. Liczba urzędówcentralnych ma zostać zmniejszona z ośmiu do trzech. Te mają mieć siedziby wBydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie. Pozostałe dotychczas działające urzędy (wGiżycku, Gdańsku, Kędzierzynie-Koźlu, Krakowie i Warszawie) mają zostaćprzekształcone w delegatury. Zmiana ma też objąć kwestie finansowo-księgoweurzędów.

„Dotychczas my jako resort prowadziliśmy finanse,obsługę prawną, całość administracji urzędów. Nie widzimy żadnego uzasadnienia,by to się tak dalej odbywało. Kierujemy to do tych trzech delegatur zprzekazaniem pełnych kompetencji” – powiedziała Moskwa. Dodała, żedokonane zostanie „przesunięcie wewnętrzne”, bez dodatkowych środkówna ten cel.

Wiceminister Moskwa wyjaśniła też, że ustawa przewiduje”wzmocnienie urzędów” o 30 etatów. Zatrudnione miałyby zostać osobyspecjalizujące się m.in. w kwestiach technicznych czy księgowości.

Poseł Leszek Ruszczyk (PO) zadał pytanie o zasadnośćusunięcia dyrekcji żeglugi z Krakowa, a także o to, czy w związku zusytuowaniem dyrekcji w Bydgoszczy, Wrocławiu i Szczecinie nie ma planówinwestycyjnych na Wiśle.

Jak wyjaśniła Anna Moskwa, urzędy nie zostaną zlikwidowane,a zmienione w delegatury, które „pozostają ze swoimi kompetencjami”.Dodała, że na obu rzekach nadal mają być prowadzone inwestycje. „Odra iWisła są dla nas tak samo ważne i z tego się nie wycofujemy” – powiedziałaMoskwa.

Poseł Arkadiusz Marchewka (PO) pytał o to, do którychurzędów zostaną zatrudnione nowe osoby i czy wiadomo, za jakie inwestycje będąodpowiedzialne. Wiceminister GMiŻŚ odpowiedziała, że nie ma jeszcze szczegółów,do których urzędów i z jakim zakresem obowiązków osoby te zostaną przypisane.Dopytywana przez posła, jak została określona liczba 30 etatów, Anna Moskwapowiedziała, że wyliczono ją w oparciu o „przypisane zadania i nowypodział urzędów”.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu zmiany ustawy, cywilnipracownicy urzędów przekształcanych w delegatury, pozostaną w swoich dotychczasowychmiejscach pracy.

Dla urzędu w Bydgoszczy mają zostać ustanowione delegatury wGdańsku, Giżycku i Warszawie, a dla urzędu we Wrocławiu – w Kędzierzynie-Koźlui Krakowie. Delegatur nie będzie mieć urząd w Szczecinie. Jak wyjaśniono, organten zostanie wyodrębniony „z uwagi na specyfikę obecnie funkcjonującejadministracji żeglugi śródlądowej w Polsce w zakresie podziału kompetencji iwykonywania niektórych zadań o charakterze centralnym wyłącznie przez DyrektoraUrzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie”. Chodzi m.in. o obsługę systemuusług informacji rzecznej (RIS) oraz prowadzenie bazy informacji o statkach,członkach załóg statków oraz o stanie śródlądowych dróg wodnych.


Komentarze