Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Eko-kurs promów Stena Line

infoship
25.05.2016 12:42
0 Komentarzy

Jak informuje portal PromySkat – Stena Line kontynuuje działania strategiczne, koncentrujące się na redukcji śladu środowiskowego. Właśnie opublikowany został raport zrównoważonego rozwoju grupy Stena AB na rok 2015. Pokazuje on zmniejszonezużycie paliwa i obniżony poziom emisji. Dodatkowo armator Stena Line pokazujewyniki lepsze niż założone cele w zakresie redukcji emisji siarki i CO2.

Jedną z największych zmian w branży transportu morskiegobyła wprowadzona na początku 2015 roku tzw. ?dyrektywa siarkowa?, czyliregulacje nakładające na operatorów promowych w Europie Północnej obowiązekograniczenia emisji siarki. Nowe przepisy zmniejszyły dopuszczalne poziomyemisji siarki na statkach z maksymalnie 1% do zaledwie 0,1% w obszarze SECA, cospowodowało konieczność zmiany paliwa lub zastosowania nowych instrumentów,pozwalających na ograniczenie poziomu emisji zgodnie z nowymi normami.

Przedsiębiorstwa żeglugowe z grupy Stena AB operują 93statkami na całym świecie. W ich wypadku udało się zmniejszyć emisję siarki oaż 4 000 ton (w okresie od 2014 do 2015), co stanowi redukcję o 15%. Natomiastarmator Stena Line przy 34 statkach operujących w Europie – z czego 24 wobszarze SECA – obniżył całkowitą emisję siarki o ponad połowę – aż o 53%.

– Zrównoważony rozwój jest strategicznym priorytetem dlaStena Line. Skupienie się na kwestii zrównoważonego rozwoju jest ważne nietylko dla Stena Line, ale dla całej branży, która aby utrzymać konkurencyjność,potrzebuje dalekosiężnych projektów związanych z nowymi, przyjaznymi środowiskupaliwami. Obecnie, w grupie Stena AB, prowadzimy szereg inicjatyw mających nacelu znalezienie paliw alternatywnych. Nasz projekt napędzania statku StenaGermanica metanolem jest jednym z przykładów. Sprawdzamy również koncepcjezasilania promów energią elektryczną, co zaczyna być interesującym rozwiązaniemdla żeglugi – mówi Carl-Johan Hagman, dyrektor zarządzający koncernu StenaLine.

Przedsiębiorstwa żeglugowe w grupie Stena AB od 2005 rokuprowadzą specjalny projekt o nazwie Program Oszczędności Energii (ESP, EnergySaving Programme). Celem projektu jest ograniczenie zużycia paliwa o 2,5%rocznie. Wynik za rok 2015 jest nawet lepszy niż zakładano i wynosi 2,8% dlacałej grupy. W Stena Line osiągnięto redukcję na jeszcze wyższym poziomie ?zmniejszenia zużycia paliwa o 4% na milę morską oraz ograniczenie emisji CO2 o2,5% na milę morską.

– Mamy przed sobą szeroki zakres inicjatyw, mających na celuzmniejszenie zużycia paliwa w obrębie projektu ESP. Obejmują one wszystko,zaczynając od zmiany rodzaju żarówek na pokładach statków. Ponadto zakładająwymianę śrub napędowych na takie, które mają umożliwić naszym promom poruszaniesię ze zmniejszonym oporem w wodzie. Do sukcesu projektu mają tez przyczynićsię rozwiązania cyfrowe, takie jak system zarządzania paliwem, gdzie z 34 promówStena Line spływają ogromne ilości danych, które są następnie wykorzystywane dozoptymalizowania naszych operacji. Celem tych działań jest redukcja emisji CO2o 35% na milę morską do 2030 roku. -wyjaśnia Erik Lewenhaupt, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w StenaLine.


Komentarze