Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Cztery oferty na żeglugowe studium Wisły

infoship
07.03.2018 14:00
0 Komentarzy

Cztery firmy i konsorcja chcą wykonać dla Zarządu MorskiegoPortu Gdańsk studium wykonalności dla zagospodarowania Wisły na odcinku odGdańska do Warszawy oraz dróg wodnych od Warszawy do granicy z Białorusią i naodcinku od Wisły do Zalewu Wiślanego.

Rzecznik prasowy ZMPG Agata Kupracz poinformowała w środę, 7 marca,że na ogłoszony przez spółkę pod koniec grudnia ub. roku przetarg naopracowanie studium wykonalności na kompleksowe zagospodarowaniamiędzynarodowych dróg wodnych, wpłynęły cztery oferty.

-„Właśnie otwarto oferty, które złożyły dwaprzedsiębiorstwa (DHV Hydroprojekt oraz Halcrow Group Limited, ELMS HOUSE) idwa konsorcja (TRACTEBEL ENGINEERING S.A., WYG International, WTU wraz z”PROJMORS” Biuro Projektów Budownictwa Morskiego, a także ARCADIS z Ernst&Young)” – wyjaśniła.

Podmiot, którego wyłoni ZMPG, będzie miał 18 miesięcy nasporządzenie dokumentacji.

Prezes ZMPG Łukasz Greinke ocenił, że opracowanie studium to”proces złożony i wymagający ogromnej wiedzy oraz doświadczenia”.

-„Projekt modernizacji Wisły będzie miał wpływ na całykraj, jego bezpieczeństwo hydrologiczne, gospodarkę, rolnictwo czy turystykę.Chcemy, by Ministerstwo Gospodarki Morskiej otrzymało dokument, któryszczegółowo odpowie na pytania o sposób realizacji planu udrożnieniaWisły” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Greinke.

W studium znajdą się szczegółowe analizy, dzięki którymbędzie można sprawdzić, czy istnieją ograniczenia techniczne, finansowe,organizacyjne, prawne i inne, które uniemożliwiają realizację projektumodernizacji Wisły. Dokument ma także zawierać ocenę, czy przedsięwzięcie jestuzasadnione z ekonomiczno-społecznego punktu widzenia.

Na każdym etapie opracowywania studium wykonawca musizwracać szczególną uwagę na warunki ekologiczne oraz dokumenty dotycząceochrony środowiska, m.in. Ramową Dyrektywę Wodną, Dyrektywę Ptasią, DyrektywęSiedliskową czy zespół dyrektyw tworzących Sieć Obszaru NATURA 2000.

Wiceprezes ZMPG ds. infrastruktury Marcin Osowski dodał, żedopiero kompleksowe studium pozwoli odpowiedzieć na pytania, „w jakisposób zmodernizować Wisłę, w jakim zakresie, za jakie pieniądze i w jakimczasie”.

W połowie 2016 roku rząd przyjął założenia do planów rozwojuśródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r.W planach tych zapisano, że do 2030 r. Odra na całej swojej długości i Wisła odWarszawy do Gdańska mają stać się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi.

Polska zobowiązała się doprowadzić główne szlaki wodne do conajmniej IV klasy żeglowności w związku z podpisaniem aktu ratyfikacyjnegoEuropejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych oznaczeniu międzynarodowym (AGN). Polskie drogi wodne będą mogły stać siędocelowo elementami transeuropejskiej sieci transportowej TNT. Według strategiiKE w zakresie rozwoju transportu w Europie do 2030 roku 30 proc. ruchudrogowego ma przenieść się na transport kolejowy i wodny śródlądowy.

Rząd oszacował, że po pierwszym etapie modernizacji dolnegoodcinka Wisły przewozy ładunków tą rzeką mogą wynosić ok. 7,8 mln ton rocznie,a wraz z dalszą poprawą parametrów nawigacyjnych powinny wzrosnąć do ok. 12 mlnton ładunków rocznie.

Szacunkowe koszty inwestycji na głównych polskich rzekachszacowane są na ok. 70 mld zł. W połowie grudnia 2017 r. wiceminister rozwojuJerzy Kwieciński mówił w Gdańsku, że zagospodarowanie wodnych dróg śródlądowychjest jednym z najważniejszych przedsięwzięć w Polsce na najbliższe lata,podobnie jak Centralny Port Komunikacyjny.

Na terytorium Polski znajdują się trzy szlaki wodne w ramacheuropejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym -droga wodna E40, łącząca Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie,droga wodna E30, przebiegająca Odrzańską Drogą Wodną, łącząca Morze Bałtyckie wŚwinoujściu z Dunajem w Bratysławie oraz droga wodna E70, łącząca Odrę zzalewem Wiślanym i stanowiąca część europejskiego szlaku komunikacyjnegoWschód-Zachód, łączącego Kłajpedę z Rotterdamem.(PAP)

Komentarze