Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Bank Światowy da kasę na Wisłę i Odrę

infoship
15.09.2015 08:58
0 Komentarzy

W latach 2016-2022 na budowę nowych wałówprzeciwpowodziowych czy zbiorników retencyjnych w dorzeczach Wisły i Odrywydamy ok. 1,2 mld euro. Inwestycje wspomoże m.in. Bank Światowy, otwierająclinię kredytową na 460 mln euro.

We wtorek w Warszawie została podpisana stosowna umowamiędzy Ministerstwem Finansów a przedstawicielami Banku Światowego.

MinisterstwoŚrodowiska wyjaśniło, że efektem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej DorzeczaOdry i Wisły (POPDOW) będzie poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego 5,2 mlnmieszkańców naszego kraju. Całościowy koszt programu to ok. 1,2 mld euro, zczego z Banku Światowego będzie to 460 mln euro; Banku Rozwoju Rady Europy -300 mln euro; Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 ? 200mln euro; Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ? 100 mlneuro; budżetu państwa – 140 mln euro.

W ramach POPDOW podzielonego na 5 części, infrastrukturaprzeciwpowodziowa powstanie w dorzeczu Środkowej i Dolnej Odry, KotlinieKłodzkiej (dorzecze Nysy Kłodzkiej) oraz w dorzeczu Górnej Wisły.

Projekty ochrony przeciwpowodziowej Środkowej i Dolnej Odrymają kosztować blisko 495 mln euro. Chodzi m.in. o wzmocnienie ochrony przedletnimi i zimowymi powodziami Szczecina, Słubic, Gryfina i innych miejscowościpołożonych wzdłuż Odry. Przebudowane bądź zbudowane zostaną wałyprzeciwpowodziowe, umocnienia czy bariery, pogłębione ma być też koryto Odryoraz jej kanałów. Aby ułatwić bezpieczną pracę lodołamaczy, przebudowanychzostanie też pięć mostów. W ramach tej części projektu planowana jest równieżrewitalizacja Międzyodrza, której celem ma być nie tylko możliwość gromadzenianadmiaru wody w Odrze, ale także przywrócenie ekologicznych i turystycznychfunkcji tego siedliska.

W ramach ochronyprzeciwpowodziowej Kotliny Kłodzkiej przede wszystkim mają zostać zbudowanecztery suche zbiorniki przeciwpowodziowe, które zwiększą możliwość retencjiwód, ale też zredukują falę powodziową na Nysie Kłodzkiej. Wpłynie to też nawiększe bezpieczeństwo stolicy Dolnego Śląska, gdyż Nysa Kłodzka jest jednym zgłównych dopływów Odry. Szacunkowy koszt tej części programu to ok. 265 mlneuro.

Celem trzeciej części programu (POPDOW) jest zapewnienieochrony przeciwpowodziowej dla Krakowa i terenów przemysłowych Nowej Huty czyrolniczo-przemysłowych okolic Sandomierza i Tarnobrzegu. Koszt realizacji tejczęści ma wynieść ok. 222 mln euro. Przebudowane i rozbudowane będą wałyprzeciwpowodziowe wzdłuż Wisły, umocnione zostaną również brzegi, powstać mająteż suche zbiorniki przeciwpowodziowe, a także poldery wzdłuż Serafy i Raby.

Ponadto 136 mln euro mają kosztować projekty, któreprzyczynią się m.in. do zwiększenia gotowości do działania w stanach zagrożeniapowodzią wzdłuż głównych rzek i ich dopływów w południowej i zachodniej Polsce.Chodzi m.in. o udoskonalenie prognozowań możliwych stanów zagrożenia, poprawęmonitoringu i komunikacji. 80 mln euro ma kosztować przygotowanie kolejnychinwestycji oraz obsługa programu.

Komentarze