25 kwietnia otwarcie sezonu żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich
Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku ogłosił, że drogi wodne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich zostaną udostępnione dla żeglugi 25 kwietnia. W komunikacie nawigacyjnym poinformowano również o uruchomieniu Systemu Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi, który zacznie działać od 1 maja. Z powodu utrzymującego się niskiego poziomu wód, żegluga na rzece Pisie pozostanie wstrzymana.
Wodniacy planujący rejs po Mazurach muszą wziąć pod uwagę pewne utrudnienia. Jednym z nich jest trwający remont mostu obrotowego nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku. W związku z pracami, ruch przez most dopuszczony jest jedynie dla upoważnionych statków pasażerskich. Pozostałe jednostki pływające powinny korzystać z Kanału Niegocińskiego oraz Kanału Piękna Góra. Przewidywane zakończenie utrudnień na moście obrotowym planowane jest na koniec czerwca.
Rozkład rejsu:
- Jakie utrudnienia czekają żeglarzy na Mazurach w 2025 roku?
- Od kiedy dokładnie zacznie funkcjonować System Sygnalizacji Ostrzegawczej przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi i w jaki sposób wodniacy mogą z niego korzystać?
- Które szlaki boczne Systemu Wielkich Jezior Mazurskich są szczególnie polecane dla początkujących żeglarzy i jakie atrakcje znajdują się w ich pobliżu?
Utrudnienia na szlakach wodnych
Kolejnym utrudnieniem jest wyłączenie z eksploatacji śluzy Przerwanki, znajdującej się na szlaku turystyki wodnej rzeki Sapiny. Przyczyną jest remont wrót śluzy, a planowany termin zakończenia prac to 30 czerwca. Ponadto, ze względu na panującą suszę hydrologiczną, żegluga może być utrudniona na jeziorze Roś oraz Kanale Jeglińskim. W związku z tym, RZGW apeluje do wszystkich wodniaków o zachowanie szczególnej ostrożności na tych akwenach.
PRZESIĄDŹ SIĘ NA:
Szlaki żeglowne Wielkich Jezior Mazurskich
System Wielkich Jezior Mazurskich oferuje blisko 150 km oznakowanych szlaków żeglownych. Główna trasa prowadzi z Węgorzewa, przez Giżycko i Mikołajki, aż do Rucianego-Nidy. Oprócz tego, wyznaczono pięć szlaków bocznych, umożliwiających dopłynięcie do Okartowa przez jezioro Śniardwy, do śluzy Guzianka I i II oraz jeziora Nidzkiego z jeziora Bełdany, do Rynu przez jezioro Ryńskie, z jeziora Niegocin do jeziora Kisajno poprzez Kanał Niegociński i jezioro Tajty oraz Kanał Piękna Góra, a także z jeziora Mamry do Ogonków na jeziorze Święcajty. Bieżące informacje dotyczące warunków nawigacyjnych na drogach wodnych zarządzanych przez RZGW.
Komentarze