Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Z Paryża do Berlina w 8 godzin. Pociąg HS konkurencją dla samolotów?

inforail
18.12.2024 13:45
0 Komentarzy

Z Paryża wyruszył wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy pociąg kolei dużych prędkości do Berlina, który będzie obsługiwał nowe, bezpośrednie połączenie pomiędzy stolicami Francji i Niemiec. 

Pociąg będzie kursował codziennie, a podróż trwać będzie osiem godzin.

Spis treści:

  1. Jakie nowe połączenie kolejowe zostało uruchomione i jakie miasta łączy?
  2. Dlaczego cena biletu na nowe połączenie kolejowe może być niekonkurencyjna w porównaniu z lotami?
  3. Jakie czynniki przyczyniły się do wzrostu popytu na podróże kolejami szybkiej prędkości w ostatnich latach?
Niedziela (4 grudnia 2022 roku) jest trzecim dniem strajku pracowników kolei we Francji.
Pociąg SNCF

Współpraca DB z SNCF

Połączenie „stworzy nowy pomost między dwoma wielkimi ośrodkami kulturalnymi i politycznymi naszego kontynentu” – oświadczyła przedstawicielka niemieckich kolei Deutsche Bahn Anja Schoellmann. Nowe połączenie to efekt współpracy DB z francuskimi kolejami SNCF. Jak powiedział szef SNCF Jean-Pierre Farandou, na przejazdy międzynarodowe przypada niemal jedna trzecia wszystkich podróży pociągami TGV (francuskiej kolei dużych prędkości).

Połączenie między dwiema stolicami obsługiwać będzie jednak nie TGV, a niemiecki ekspres ICE. Codziennie o godz. 9.55 pociąg ruszy z Gare de l’Est (Dworca Wschodniego), a dwie godziny później (godz. 11.54) wyjedzie z Berlina pociąg w przeciwnym kierunku. Na terytorium Francji składy rozwiną prędkość 320 km/godz., w Niemczech – 250 km/godz.

Uruchomienie połączenia nie było związane z budową nowej infrastruktury kolejowej. Wykorzystywane są istniejące tory, umożliwiające połączenie z Frankfurtem.

Media francuskie zauważają, że osiem godzin nie jest krótkim czasem podróży, ponadto cena (ok. 200 euro za bilet w obie strony na marzec) nie jest konkurencyjna w porównaniu z budżetowymi liniami lotniczymi. Niemniej, jak poinformował w poniedziałek Farandou, niemal 80 proc. biletów zostało już zarezerwowanych.

„Jestem przekonany, że pociąg będzie miał wielkie powodzenie i że ludzie wolą jechać raczej wygodnie, niż niekiedy jechać w sposób nieco bardziej skomplikowany” do lotnisk poza centrami miast – zauważył.

Według danych przytoczonych przez dziennik „Le Monde” popyt na podróże kolejami szybkiej prędkości wzrósł w ostatnich latach. W 2023 roku liczba pasażerów francuskich pociągów TGV osiągnęła rekordowy poziom – 156 mln osób. W tej liczbie ok. 34 mln pasażerów podróżowało trasami międzynarodowymi i był to wzrost o 13 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

To zainteresowanie, zdaniem przedstawicieli SNCF, rozpoczęło się po pandemii koronawirusa, gdy potrzeba podróży wręcz „eksplodowała”. Poza tym niektóre przedsiębiorstwa wybierają podróż pociągiem, a nie samolotem, ze względu na środowisko. Pewną rolę odgrywa także praca zdalna w trakcie podróży na dalekie odległości.

SNCF przygotowuje się teraz do uruchomienia codziennych połączeń relacji Paryż-Monachium i Paryż-Bruksela.

Komentarze