Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrocław: Rozpoczęcie modernizacji dworców Wrocław Pracze i Wrocław Kuźniki coraz bliżej

inforail
10.06.2010 09:25
0 Komentarzy

PKP S.A. rozstrzygnęły przetarg nieograniczony na modernizację dworców Wrocław Pracze i Wrocław Kuźniki. Planowany termin zakończenia prac na powyższych obiektach to przełom 2010 i 2011 roku.
W przetargu na modernizację tych dwóch obiektów wpłynęły cztery oferty. Najkorzystniejszą z nich złożyła firma Oz Bud Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Sp. z o. o. Oferta ta wyniosła 4,41 miliona złotych brutto. Oprócz tego oferty na przeprowadzenie modernizacji obiektów złożyły firmy Bor-Bud (4,71 mln złotych brutto), Budobratex (4,99 mln złotych brutto) i Marapol występująca wspólnie z Jamp (5,36 mln złotych brutto).
Modernizacja dworców Wrocław Pracze i Wrocław Kuźniki ma na celu poprawę standardu obsługi podróżnych, estetyki obiektów, a także lepsze przystosowanie przestrzeni dworców do pełnionych funkcji. Zakres prac na powyższych dworcach jest szeroki i zakłada ich gruntowną modernizację. Ważną kwestią jest dostosowanie dworców do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także instalacja monitoringu.
Modernizacja dworca Wrocław Pracze obejmie nie tylko sam dworzec, ale również zlokalizowany w pobliżu budynek dawnej ekspedycji towarowej. W budynku dworca znajdzie się poczekalnia z krzesełkami, kasy biletowe, a także toalety. Nowe funkcje otrzyma magazyn ekspedycji, który zostanie zagospodarowany komercyjnie. W obiekcie zostaną wyremontowane pomieszczenia ogólnodostępne, a także elewacja wykonana z cegły klinkierowej wraz z przylegającą do budynków wiatą. Oprócz tego modernizacja dworca obejmie klatki schodowe, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej i instalacji. Budynek zostanie również ocieplony.
Na dworcu Wrocław Kuźniki bardziej funkcjonalnie zostanie zaaranżowana przestrzeń wewnątrz obiektu. W poczekalni zostaną zlokalizowane kasy biletowe, automat biletowy, ławki dla podróżnych i tablice z rozkładem jazdy, toalety, pomieszczenia o charakterze komercyjnym (znajdujące się w dawnej poczekalni i w bocznej parterowej części budynku). Wykonawca dokona również remontu elewacji, pomieszczeń ogólnodostępnych, klatki schodowej, a także wymiany stolarki okiennej i drzwiowej oraz ocieplenia budynku.
W ubiegłym roku zostały zmodernizowane dwa dworce w stolicy Dolnego Śląska Wrocław Żerniki i Wrocław Psie Pole.
Wrocław Kuźniki – stacja Wrocław Kuźniki została wybudowana w latach 70. XIX wieku, później rozbudowana o nowy budynek z przejściem podziemnym na początku XX wieku według projektu Richarda Schramke.
Wrocław Pracze –stacja Wrocław Pracze została wybudowana w latach 70. XIX wieku.
Polskie Koleje Państwowe prowadzą wielki program rewitalizacji dworców kolejowych. Jest to największa modernizacja dworców od 20 lat!
Do 2012 roku w rewitalizację dworców zostanie zainwestowane ponad 980 mln złotych. Modernizacje dworców finansowane są z funduszy Unii Europejskiej (547 mln złotych), budżetu Państwa (434 mln złotych) oraz funduszy własnych PKP S.A. (102 mln złotych). Przez dwa lata (2008-2009) przygotowano niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów. PKP S.A. współpracuje także z dużymi firmami developerskimi, które są współinwestorami przebudowy dworców w Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia). Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.
Wyremontowane i zmodernizowane dworce będą bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bezpieczniejsze dzięki nowoczesnemu systemowi monitoringu i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.
Tworzona nowa marka –Dworzec Polski –stanie się prawdziwą przystanią w podróży. Zapewni podróżnemu maksimum komfortu i poczucia bezpieczeństwa, pełny dostęp do informacji i oferty przewoźników oraz możliwość atrakcyjnego spędzenia czasu wolnego przed i po podróży. Dworzec Polski będzie przyjazny podróżnemu, służący informacją, komfortowy, bezpieczny, nowocześnie zarządzany, zintegrowany z systemem transportu publicznego, ale też silnie powiązany z przestrzenią miasta.
Obiekty pod marką Dworzec Polski, będą nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z parkingami, dodatkowymi usługami komercyjnymi, rozrywkowymi, biurowymi, ale też hotelowymi i gastronomicznymi. W obiektach Dworca Polskiego znajdzie dla siebie miejsce biblioteka, klub pracy twórczej, galeria artystyczna, klub muzyczny, ale też kina i teatry.

Komentarze