Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wrócą połączenia z Podkarpacia na Słowację?

inforail
25.05.2016 09:40
0 Komentarzy

O tym, jak rozwijać ruchturystyczny w Bieszczadach dyskutowali samorządowcy z Podkarpacia iprzedstawiciele administracji rządowej na Słowacji. Okazjonalny szynobus, którywczoraj wyruszył ze stacji kolejowej w Zagórzu do Medzilaborec miał pokazaćatuty i potencjał turystyczny Podkarpacia i Kraju Preszowskiego.

Okazją do dyskusji było wyjazdowe posiedzenie komisjiInfrastruktury Sejmu RP, poświęcone założeniom programu drogowego i kolejowegodo roku 2023 ze szczególnym uwzględnieniem województwa podkarpackiego. Członkowiekomisji wizytowali m.in. polsko-słowackie przejścia graniczne w Krościenku orazRadoszyce-Palota, oceniając ich potencjał komunikacyjny.

Na spotkaniu w Medzilaborcach strona słowacka prezentowałaprojekt ?Szlak Szwejka?, biegnącego z Rzeszowa przez Zagórz, Medzilaborce,Koszyce, Użhorod do Miskolca. Peter Chudik ? predseda Kraju Preszowskiegowyraził zadowolenie, że strona polska jest zainteresowana rozwojem połączeńkolejowych ze Słowacją. Mówił, że to wizyta przełomowa, jednocześnie wyraziłnadzieję na dalszy rozwój współpracy.

Marszałek Władysław Ortyl również potwierdził, że tohistoryczna chwila, wyraził też przekonanie, że współpraca polsko-słowackadoprowadzi do przywrócenia połączeń kolejowych:

– Chcielibyśmy, aby ten nasz dzisiejszy przyjazd realnieprzełożył się na uruchomienie pasażerskich połączeń kolejowych międzyPodkarpaciem, a Krajem Preszowskim. Myślę, że dzisiaj będąc tu z delegacjąrządową i z delegacjami samorządowymi, jaśniej i czytelniej patrzymy naprzyszłość tych połączeń. Ze swojej strony będziemy starali się pokonaćwszystkie problemy, które stoją na przeszkodzie do uruchomienia regularnychprzewozów. Pomysł przyjazdu tu szynobusem zrodził się bardzo spontanicznie ibardzo dziękuję za to spotkanie. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że będziemydążyć do tego, abyśmy mogli częściej tu przyjeżdżać i oczywiście przyjeżdżaćkoleją ? mówił marszałek.

Po oficjalnych rozmowach, minister Andrzej Adamczyk,marszałek Władysław Ortyl, predseda Peter Chudik i poseł na Sejm RP WojciechBuczak, złożyli podpisy pod dokumentem inicjującym przywrócenie połączeńkolejowych między Łupkowem a Medzilaborcami. Kolejny krok w celu przywróceniatych połączeń należy do Polsko-Słowackiej Komisji Międzyrządowej do sprawWspółpracy Transgranicznej.

Połączenie kolejowe z Łupkowa na Słowację zostałouruchomione w 1999 roku. Nastąpiło to po 56 latach przerwy, kiedy to w 1943roku tunel kolejowy biegnący pod przełęczą Łupkowską został zaminowany iwysadzony. Od 11 marca 2011 roku na wniosek Kolei Słowackiej oraz MinisterstwaInfrastruktury, które było organizatorem przygranicznych połączeń podjętodecyzję o likwidacji połączeń w relacji Medzilaborce ? Łupków. Faktyczniepociągi kursowały do końca 2010 roku.

Obecnie między Polską a Słowacją praktycznie nie funkcjonująregularne przewozy osób publicznym transportem zbiorowym. Paradoksalnie, pomimozniesienia granic i otwarcia przepływu osób, przewozy autobusowe, jak ikolejowe między naszymi krajami zamarły. Zlikwidowano niemal wszystkiepołączenia kolejowe, np. przez przejście graniczne w Muszynie i Łupkowie niekursuje ani jeden pociąg pasażerski.

Skutecznym rozwiązaniem tego problemu byłoby zawarciepolsko-słowackiej umowy międzynarodowej, na mocy której lokalne transgranicznepołączenia autobusowe i kolejowe (w tym połączenia użyteczności publicznej)byłyby traktowane jako połączenia krajowe w przypadku wykonywania ich dopierwszej (wyznaczonej szczegółowo w umowie) miejscowości przygranicznej podrugiej stronie granicy.


Komentarze