Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wnętrze elektrycznego zespołu PESA 27WE

inforail
27.11.2012 12:32
0 Komentarzy
W 2011 roku PESA dostarczyła do SKM Warszawa 13 zespołów trakcyjnych, które oznaczono od 27WE-001 do 27WE-013 (numery operacyjne 401-413). Pojazdy przystosowane są do ruchu aglomeracyjnego. Specjalnie na potrzeby SKM, wynikające z warszawskich realiów, zaaranżowano wnętrze zespołu trakcyjnego.
Pojazd jest 6-członowy, przy czym w każdym członie po obu stronach nadwozia znajdują się 2 pary szerokich drzwi, zapewniające dostęp do obszernego przedziału. W każdym takim przedziale znajdują się zamocowane bokiem siedzenia. W poszczególnych członach posiadają one składane lub stałe siedziska. W obrębie wózków, umieszczonych między członami, siedzenia są zamontowane na podwyższeniach, przodem lub tyłem do kierunku jazdy, w układzie 2+2, i posiadają wysokie oparcia.

W członie 1, 3, 4 i 6 boczne fotele są składane. Aranżacja wnętrza przywodzi na myśl wagony metra warszawskiego. Wnętrze 27WE jest jednak szersze (szerokość zewnętrzna pojazdu 2880 mm wobec 2710 mm wagonów serii 81) i przestronniejsze. Ze względu na sposób umiejscowienia poręczy wiąże się to jednak z pewnym utrudnieniem. Otóż w obrębie przestrzeni pomiędzy naprzeciwległymi drzwiami znajduje się miejsce, w którym przeciętnego wzrostu osoba nie jest w stanie uchwycić się jakiejkolwiek poręczy, gdyż wszystkie znajdują się poza zasięgiem rąk. Tej wady funkcjonalnej pozbawione są zespoły z Newagu (35WE), w których przy drzwiach znajdują się szklane przeszklenia i pionowe poręcze umiejscowione bliżej środka wnętrza.

27we7_760 27we6_760

Poręcze są zamontowane zarówno poziomo nad poziomem głów pasażerów oraz pionowo, w sąsiedztwie siedzeń i drzwi wejściowych. Nie zastosowano natomiast żadnych pionowych poręczy na środku wnętrza. Tam gdzie tylko było to możliwe uniknięto mocowania poręczy do podłogi, stosując mocowania do ścian.
W pierwszym (skrajnym) członie zamontowano biletomat. Znajduje się on w bezpośrednim sąsiedztwie drzwi wejściowych.

27we2_760

W drugim i piątym członie boczne fotele są stałe, nierozkładane.

27we10_760

Przejście pomiędzy drugim a trzecim członem wiąże się z pokonaniem podwyższenia i dwóch stopni poprzecznych. Rozwiązanie to wymuszone jest konstrukcją wózka napędowego. Podobne podwyższenie znajduje się również pomiędzy członem czwartym i piątym. W obrębie pozostałych przejść pomiędzy członami znajdują się łagodnie nachylone rampy.

27we9_760 27we8_760

Oświetlenie wnętrza jest zrealizowane za pomocą świetlówek, umieszczonych za przeszkleniami oraz lamp skierowanych na powierzchnię sufitu (prawdopodobnie LED). We wnętrzu zamontowano korale LCD oraz pokaźnej wielkości wyświetlacze LCD zamontowane do sufitu, wyświetlające dodatkowe informacje. Korale znajdują się na obu bocznych ścianach w każdym członie.

27we5_760

Brak przeszkleń i przedsionków sprawia, iż możliwe jest zajmowanie miejsc stojących bezpośrednio w sąsiedztwie drzwi, co ułatwiają liczne poręcze. W warunkach dużego zatłoczenia może to znaleźć uznanie pasażerów. Wejście oświetlone jest diodami LED. Przyciski otwierania drzwi przez pasażera umieszczono w praktyczny sposób na skrzydłach drzwi. Ich działanie jest jednak na tyle opóźnione, iż pasażer może zniecierpliwić się tym, czy drzwi faktycznie zadziałają.

27we4_760

Część aparatury i komponentów pojazdu zamontowana została we wnętrzu za żaluzjami. Każda z 4 szaf, umieszczonych w członach pośrednich, zajmuje jedno miejsce pasażerskie.

27we3_760

Wejście do pojazdu znajduje się na nieco niższym poziomie niż poziom krawędzi peronu przystanku Warszawa Śródmieście. W widoku na ścianę boczną uwagę zwraca gładka powierzchnia poszyć, w przeciwieństwie do pofalowanej blachy na pudle Newaga 35WE.

27we1009_760

Wnętrze 27WE zaaranżowane jest w sposób przestronny, z niewielką liczbą miejsc siedzących (274) i pokaźną liczbą miejsc stojących (701 przy 5 os/m2). 6-członowy pojazd o długości 107,85 m posiada więc łącznie 975 miejsc. 6-wagonowy skład metra o długości 115,26 m złożony z wagonów serii 81 posiada zaś 1128 miejsc, w tym 256 siedzących. Większa o 16% pojemność pasażerska składu metra wynika z braku długich ścian czołowych, przystosowanych do aktualnych norm zderzeniowych, oraz z braku szaf aparaturowych w członach skrajnych – całość aparatury w wagonach metra umieszczona została pod podłogą.

27we012f_760

Komentarze