Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiceminister Soboń: Zerowy VAT na bilety kolejowe to ubytek dochodów budżetu

inforail
13.02.2023 09:45
0 Komentarzy

Świadczone w Polsce usługi transportu pasażerskiego – kolejowego, drogowego, wodnego, morskiego, lotniczego – co do zasady objęte są obniżoną stawką VAT w wysokości 8% – napisał w odpowiedzi na interpelację poselską Artur Soboń,

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów. Obniżenie stawki VAT w Polsce dla transportu pasażerskiego z 8% do 0% oznaczałoby znaczący ubytek dochodów budżetu państwa – dodał.

Dwugłos

Soboń wyjaśnił, że w obecnej sytuacji geopolitycznej i gospodarczej priorytetem są wydatki przeznaczone na obronność kraju oraz wsparcie dla społeczeństwa borykającego się ze skutkami inflacji i kryzysu energetycznego będącymi skutkiem wojny w Ukrainie.

Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę na wsparcie środkami pochodzącymi z budżetu państwa głównego przewoźnika obsługującego kolejowe dalekobieżne przewozy pasażerskie, czyli wspomnianego w interpelacji PKP Intercity SA. Łącznie w projekcie ustawy budżetowej na 2023 r. PKP Intercity z tytułu wykonywania pasażerskich przewozów kolejowych otrzyma rekompensatę z budżetu państwa w łącznej wysokości ok. 1,8 mld zł – stwierdził wiceminister finansów.

Tymczasem grupa posłów składających interpelację stwierdziła, że zgodnie z założeniami rządowej „tarczy antyinflacyjnej” stawką 0% VAT zostały objęte podstawowe produkty spożywcze, takie jak owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty ze zbóż. Media informują, że VAT na żywność wciąż będzie zerowy i to bezterminowo – wynika z rozporządzenia podpisanego przez ministra finansów. Aż do końca 2024 r. ma obowiązywać obniżona stawka na nawozy. Przedłużono też obowiązywanie zerowej stawki na darowizny przeznaczone na pomoc Ukrainie. W 2022 r. wprowadzono również obniżkę stawki VAT przy zakupie detalicznym paliw, co z kolei było sposobem na wsparcie transportu indywidualnego. Te środki w znaczący sposób wspierają gospodarstwa domowe, a także rolniczki i rolników. Zaś z branży transportowej bodaj jedyną wspartą gałęzią był indywidualny transport samochodowy.

Można było to tłumaczyć lepszą sytuacją finansową transportu zbiorowego. Wszak według danych Urzędu Transportu Kolejowego kolej tylko w okresie od stycznia do listopada 2022 r. przewiozła aż 60 milionów pasażerek i pasażerów. Jednak obecnie widać, że branża ta boryka się z problemami finansowymi. Dowodem tego jest ostatnia podwyżka cen biletów PKP Intercity, którą spółka uzasadnia inflacją właśnie. Przy tym wskazać należy, że rządowa „tarcza antyinflacyjna” nie objęła transportu kolejowego. Wprawdzie niektóre podmioty mogą liczyć na wsparcie w związku z rosnącymi cenami energii, jednak zdecydowanie nie jest to środek wystarczający.

Dlatego należy wprowadzić zerową stawkę VAT na bilety kolejowe wszystkich przewoźników zamiast obowiązujących 8% podatku. Doprowadzi to do obniżenia cen biletów, nie uszczuplając jednocześnie budżetów spółek. Takie rozwiązanie stosowane jest obecnie w innych państwach. W Finlandii wszystkie bilety z zerowym VAT są sprzedawane od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku, niezależnie od terminu podróży (liczy się kiedy został nabyty bilet, nawet jeśli podróż odbędzie się po 30 kwietnia), a także niezależnie od tego, przez jaki kanał dystrybucji bilet został zakupiony. Tym samym będzie można kupić bilety taniej na pociągi nocne, które odjadą jeszcze nawet w sierpniu, na pociągi dalekobieżne (kursujące w ciągu dnia), których odjazd zaplanowany jest do dnia 19 czerwca oraz na pociągi regionalne z planowanym odjazdem do 25 marca. Zerowy VAT obejmuje również bilety okresowe, dzięki czemu można nawet kupić bilet roczny o 10% taniej. Tego typu rozwiązanie można z powodzeniem zastosować w Polsce, aby uniknąć podwyżek cen biletów – napisali posłowie.

Jak widać taka argumentacja – póki co – nie przekonuje Ministerstwa Finansów.

Komentarze