Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wiceminister Bittel: ponad 2 tys. 400 uwag zgłoszonych do Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r.

inforail
15.06.2023 08:45
0 Komentarzy

Zakończyły się konsultacje Krajowego Programu Kolejowego do 2030 r.; zgłoszono ponad 2 tys. 400 uwag, najwięcej od osób prywatnych – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Dodał, że KPK został przekazany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Stan realizacji KPK

Sejmowa Komisja Infrastruktury wysłuchała w środę (14 czerwca 2023 roku) informacji na temat aktualnego stanu prac nad projektem Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032).

„Jest to dokument podejmowany w ramach wchodzenia w realizację nowej, kolejnej perspektywy unijnej na lata 2021-2027 plus dwa lata. Związane jest to z kontynuacją realizacji inwestycji kolejowych osadzonych o finansowanie m.in. krajowe, unijne” – przypomniał posłom wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Poinformował, że KPK jest po uzgodnieniach z Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej, a także po konsultacjach międzyresortowych. „Jesteśmy także po konsultacjach społecznych, które się zakończył z dniem 31 maja. Dokument został przekazany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego” – powiedział Bittel.

Wiceminister przekazał, że w ramach konsultacji społecznych, które rozpoczęły się w kwietniu tego roku, zostały przesłane do Ministerstwa Infrastruktury 2 tys. 402 formularze z uwagami; zdecydowana ich większość pochodziła od osób prywatnych – 2 tys. 328, a np. od samorządów – ponad 50. Jak powiedział Bittel, główny zakres uwag i opinii dotyczył ujęcia dodatkowych zadań inwestycyjnych w KPK, czy usunięcia z programu określonych inwestycji.

„21 czerwca będzie plenarne posiedzenie komisji wspólnej rządu i samorządu. W międzyczasie przygotowujemy raport z konsultacji społecznych, przeglądamy uwagi, wyciągamy wnioski. Jak to wszystko opracujemy, przyjmiemy to będziemy ten dokument kierować na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie na Radę Ministrów, co mam nadzieję, że zaowocuje przyjęciem programu w trzecim kwartale tego roku” – powiedział Bittel.

Krajowy Program Kolejowy do 2030 roku (z perspektywą do roku 2032) stanowi kontynuację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. Dokument ustanawia ramy finansowe oraz warunki realizacji zamierzeń państwa w zakresie inwestycji kolejowych przewidywanych do realizacji do 2030 r. KPK określa cele i priorytety inwestycyjne, wskazuje wysokość planowanych wydatków na poziomie poszczególnych źródeł w ujęciu rocznym oraz listę zadań (podstawowych i rezerwowych) do realizacji w perspektywie do 2032 roku. Budżet projektowanego KPK to 80 mld zł (w zakresie perspektywy 2021-27). Do najważniejszych inwestycji można zaliczyć m.in. budowę nowej linii kolejowej Podłęże – Szczyrzyc –Tymbark/Mszana Dolna, która skróci czas przejazdu między Krakowem a Zakopanem i Nowym Sączem. Zmodernizowana zostanie linia średnicowa w Warszawie, czego efektem będzie zwiększenie przepustowości na Warszawskim Węźle Kolejowym. Zmodernizowana zostanie m.in. linia Gdynia – Słupsk, Skierniewice – Pilawa – Łuków i Jasło – Krosno – Sanok – Nowy Zagórz. (PAP)

Komentarze