Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: Wewnętrzny rynek pracy w PKP CARGO

inforail
01.12.2009 12:35
0 Komentarzy

Biuro Zarządzania Zasobami Ludzkimi PKP CARGO S.A. wdrożyło w Centrali Spółki system rekrutacji wewnętrznej. Docelowo planowane jest jego rozszerzenie na kolejne lokalizacje i Zakłady Spółki.
Jednym z założeń strategii personalnej PKP CARGO jest budowa wewnętrznego rynku pracy, a wśród podstawowych zasad tej strategii jest pierwszeństwo zatrudniania kandydatów będących pracownikami Spółki. Taka rekrutacja umożliwia pracownikom zmianę dotychczasowego stanowiska pracy, komórki organizacyjnej lub lokalizacji wykonywania pracy.
W efekcie, z inicjatywy Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi, powstał system rekrutacji wewnętrznej, który od kilku miesięcy jest testowany, na razie głównie w warszawskiej Centrali PKP CARGO S.A.
– Dotychczas przeprowadzono kilkanaście procesów rekrutacji wewnętrznej, z czego kilka zakończonych zostało pełnym sukcesem, czyli likwidacją wakatu przy korzystaniu wyłącznie z zasobu obecnych pracowników Spółki –mówi Ireneusz Wasilewski, członek zarządu PKP CARGO ds. pracowniczych.
Podstawowym narzędziem do komunikacji pomiędzy stronami uczestniczącymi w procesie rekrutacji wewnętrznej jest intranet. Można stamtąd pobrać formularz, za pomocą którego biura lub zakłady Spółki zgłaszają zapotrzebowanie na pracownika, a każdy zatrudniony może zgłosić swoją chęć zmiany stanowiska czy miejsca pracy.
Taki projekt w PKP CARGO jest o tyle uzasadniony, że Spółka posiada blisko trzydziestotysięczną załogę z dużym potencjałem wiedzy i umiejętności. Wymaga on jednak dostrzeżenia i rozwijania, m.in. poprzez umożliwienie pracy na stanowisku najbardziej dostosowanym do kompetencji.
Z punktu widzenia pracodawcy system rekrutacji wewnętrznej ułatwia zabezpieczenie odpowiednio wykwalifikowanego personelu oraz obniża koszty związane z procesem naboru, a także przyśpiesza proces rekrutacyjny.
Z kolei dla pracowników system informacji o rekrutacji wewnętrznej jest narzędziem ułatwiającym podejmowanie decyzji związanych z indywidualnym rozwojem zawodowym. Ma on także sprzyjać budowaniu motywacji pracownika do pracy, a także zapobiegać wypaleniu zawodowemu.

Komentarze