Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Warszawa: PKP Energetyka S.A. wymieniła sieć trakcyjną na odcinku CMK

inforail
30.03.2010 13:03
0 Komentarzy

Wymiana sieci trakcyjnej na CMK. Fot. PKP S.A.

PKP Energetyka S.A. zakończyła remont sieci trakcyjnej na szlaku Włoszczowa Płn. –Knapówka (odcinek linii nr4 –E65 – Centralnej Magistrali Kolejowej). W robotach uczestniczył m.in. pociąg PWST, jeden z nielicznych w Europie. Dzięki pracy pociągi będą mogły rozwijać większe prędkości co przełoży się na skrócenie czasu podróży.
Skrócenie czasu podróży, a więc zwiększenie prędkości pociągów i poprawa komfortu przejazdu to główne cele przyświecające pracownikom wymieniającym sieć trakcyjną na odcinku Włoszczowa Płn. –Knapówka (odcinek Centralnej Magistrali Kolejowej zapewniającej szybkie połączenie pomiędzy Warszawą a Krakowem i Katowicami). Zastosowanie odpowiednich rozwiązań (np. zwiększenie skrajni konstrukcji wsporczych sieci trakcyjnej) pozwoli w przyszłości na dostosowanie sieci trakcyjnej do prowadzenia ruchu pociągów z prędkością 300-350 km/h.
Prace na odcinku Włoszczowa Płn. –Knapówka prowadzone były na obu torach. Remont sieci trakcyjnej wykonany przez PKP Energetyka S.A. polegał na całkowitym demontażu istniejącej sieci trakcyjnej wraz z konstrukcjami wsporczymi i fundamentami oraz odbudowie warstwy ochronnej torowiska (zagęszczenie gruntu i w razie potrzeby uzupełnienie warstwy tłucznia). W trakcie prac wymieniono 10,4 tkm (torokilometrów) sieci trakcyjnej. Nową sieć trakcyjna typu 2C120-2C-3 podwieszono na indywidualnych i bramkowych konstrukcjach wsporczych z wykorzystaniem fundamentów palowych. Wobec koncepcji zmiany systemu zasilania na linii CMK na system 2x25kV AC zastosowano izolatory podwieszeniowe przystosowane do tego systemu. W kotwieniach ciężarowych sieci jezdnej zastosowano ciężary naprężające polimerowo-betonowe a także wykonano ochronę przeciwporażeniową sieci trakcyjnej w systemie otwartym uszynienia grupowego.
Pierwszy etap prac rozpoczął się 26.10.2009 i polegał na posadowieniu fundamentów palowych, montażu konstrukcji wsporczych indywidualnych jak i bramkowych oraz przebudowie sieci trakcyjnej w torze 1. Prace zakończono 18.12.2009 roku. Drugi etap rozpoczął się 08.03.2010 i obejmował prac modernizację sieci nad torem nr 2. Zakończył się 29.03.2010 roku kończąc jednocześnie roboty PKP Energetyka S.A. na odcinku Włoszczowa Płn. –Knapówka.
Inwestycja realizowana była w systemie „projektuj i buduj”. Projekt przebudowy dostarczyło Biuro Projektów Kolejowych w Łodzi S. A. Głównym wykonawcą robót z ramienia PKP Energetyka S. A. był Zakład Robót Energetycznych w Słotwinach. Udział w przebudowie wziął także Zakład Świętokrzyski.
Zaangażowano m.in. pociąg sieciowy ciężki, palownicę do zabudowy fundamentów palowych typu KK2750H 01, ciągnik uniwersalny szynowy UCS, lokomotywy oraz pociąg do potokowej wymiany sieci trakcyjnej PWST.
„Niezawodny, najwyższej jakości sprzęt techniczny, taki jak jeden z nielicznych w Europie pociąg PWST, oraz profesjonalna, doświadoczna i kompetentna kadra to gwarat należytego zrealizowania nawet najtrudniejszych prac. To pewność, która jest najważnieszym czynnikiem dla zleceniodawy a dla nas kluczem do sukcesu na rynku“–mówi Tadeusz Skobel, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A. –„Cieszę się, że jako Spółka bierzemy czynny udział w zmianach na polskiej kolei“.
Całkowita wartość zadania wyniosła 6 066 871 zł netto. Komisja, która odbierała prace nie miała zastrzeżeń co do ich wykonania i doceniła wkład, zaangażowanie i profesjonalizm pracowników PKP Energetyka S.A.

Komentarze