Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Wagon restauracyjny w wiedeńskiej komorze. Docelowo trafi do Czech

inforail
15.11.2023 08:45
0 Komentarzy

Produkcja wagonów Viaggio Comfort dla Kolei Czeskich (ComfortJet) jest w toku. W zakładach Siemens Mobility w Wiedniu, Grazu i Monachium oraz w fabryce Grupy Škoda w Ostrawie trwają prace.

Pierwsze wyprodukowane wagony przechodzą testy w Czechach i za granicą. Nowością jest wagon restauracyjny, który obecnie znajduje się w komorze klimatycznej w Wiedniu.

Prace w toku

W zakładzie Siemens Mobility w Wiedniu wyprodukowano już konstrukcje 40 wagonów. W fabryce Grupy Škoda w Ostrawie zakończono montaż pierwszego zestawu, trwa jego uruchomienie. Kolejnych osiem wagonów jest w fazie końcowego montażu. Kolejnych osiem wagonów jest przygotowywanych do montażu końcowego. Produkcja podwozi trwa w fabryce Siemens Mobility w Grazu. W produkcji są już także pierwsze wagony sterujące, które stanowią najbardziej złożone ogniwo całej jednostki nietrakcyjnej. Montaż kabiny i układów sterowania odbywa się w fabryce Siemens Mobility w Monachium, która specjalizuje się w produkcji lokomotyw, a także produkuje lokomotywy Vectron, w tym te zamawiane przez Koleje Czeskie.

Produkcja wagonów Viaggio Comfort dla Kolei Czeskich (ComfortJet) jest w toku. W zakładach Siemens Mobility w Wiedniu, Grazu i Monachium oraz w fabryce Grupy Škoda w Ostrawie trwają prace.
Wagon dla Ceskich Drah

Ważnym kamieniem milowym było rozpoczęcie testów zestawu ComfortJet na torze VUZ w pobliżu Velimia. We wrześniu przybył tam skrócony zestaw składający się z sześciu wagonów, a w październiku uzupełnił go pierwszy wagon sterujący. Obecnie prace skupiają się na testowaniu oprogramowania i komunikacji pomiędzy poszczególnymi wagonami w składzie, trwają testy jazdy oraz testy systemu informacji pasażerskiej.

Składy ComfortJet będą testowane nie tylko na torze w Velimiu, ale także za granicą. Obecnie przygotowywany jest transfer czterech samochodów do Austrii. Próby jazdy z prędkością przekraczającą 200 km/h odbędą się na austriackich torach. Pierwszy wagon restauracyjny stoi obecnie w komorze w Wiedniu – a specjaliści z czeskiego centrum projektowego Siemens Mobility testują i sprawdzają tutaj parametry wagonu.

„W RTA spędzimy około dwóch miesięcy. Najpierw wagon trafia do hali przygotowawczej, gdzie sprawdzamy jego właściwości. Czujniki montujemy na klapach klimatyzacji, aby podczas testów sprawdzić ich położenie. Uruchamiamy klimatyzację i mierzymy ile powietrza napływa do jakich części wagonu. Dopasowujemy system tak, aby do poszczególnych części napływała odpowiednia ilość powietrza. Następnie przyjeżdżają eksperci RTA i instalują wszystkie czujniki, co zwykle zajmuje dwa tygodnie. Następnie pojazd zostaje przeniesiony do komory klimatycznej, gdzie spędzi około dwóch tygodni” – powiedział Pavel Slaný z Siemens Mobility Engineering.

Komentarze