Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

W ciągu najbliższych lat odejdzie 3,5 tys. maszynistów!

inforail
24.04.2018 09:23
0 Komentarzy

Według danych UrzęduTransportu Kolejowego w ciągu najbliższych lat z pracy na kolei może odejśćprawie 3,5 tys. maszynistów.

W bieżącym roku możliwość przejścia na emeryturę zyska ponad700 maszynistów. najwięcej – ponad 900 – będzie mogło odejść z zawodu w 2020 r.Na początku 2017 r. na stanowisku maszynisty pracowało 16,5 tys. osób.Pocieszający jest fakt, że w ciągu 12 miesięcy liczba ta przekroczyła 17 tys.

Wiceminister Andrzej Bittel podaje, że MinisterstwoInfrastruktury dostrzega problem luki pokoleniowej na kolei. Dotyczy ona wieluspecjalności na różnych poziomach kształcenia, w tym maszynistów kolejowych.Jest to tematem prac m.in. w ramach Zespołu Trójstronnego ds. Kolejnictwa.

Przepisy ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporciekolejowym ułatwiają zdobycie zawodu maszynisty absolwentom szkół kolejowych. Zobowiązku odbycia szkolenia na licencję maszynisty zwolnieni są kandydaci,którzy posiadają dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodach, w którychprogramy kształcenia zawierają zagadnienia z zakresu budowy pojazdów szynowych,ruchu kolejowego i sygnalizacji kolejowej lub ukończyli studia wyższe nakierunkach związanych z tymi zagadnieniami. Zostały one uwzględnione wprofilach nauczania szkół kształcących w zawodach technika transportukolejowego oraz technika elektroenergetyka transportu szynowego.

Pozytywny wpływ na zwiększenie dostępności zawodu maszynistydla młodych absolwentów kolejowych szkół średnich może mieć prowadzonemodyfikowanie podstaw programowych kształcenia.

Jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa na liniachkolejowych wymaga, aby na wszystkich etapach kształcenia w zawodzie maszynistykolejowego, zagwarantowana była wysoka jakość szkolenia.

Na większą dostępność zawodu maszynisty wpływa takżewspółpraca przewoźników kolejowych ze szkołami o profilu kolejowym. Umożliwiato dostosowanie kształcenia do potrzeb przewozowych oraz szybkie reagowanie napotrzeby rynku. Dla młodzieży jest szansą kontaktu z nowoczesnym taboremkolejowym i związane może być z pomocą stypendialną.

Dobrym przykładem są działania przewoźników z Grupy PKP. PKPCargo SA. zatrudnia około 4,5 tys. maszynistów, jednak każdego roku kilkuset znich przechodzi na emeryturę. Dlatego spółka zdecydowała się na wyszkolenienowych pracowników często stawiając na całkowicie początkujące osoby, którewcześniej z koleją czy transportem nie miały nic wspólnego.

Jak podaje Bittel w celu realizacji pełnego naboru spółkikolejowe, zarówno PKP Cargo, jak i PKP Intercity, oferują kandydatom pensje odpierwszego dnia trwania szkolenia. Na początku wynagrodzenie jest niższe niż wprzypadku doświadczonych maszynistów, ale wzrasta wraz ze zdobywaniem kolejnychkwalifikacji i stażu w zawodzie.

Dla zapewnienia godziwych warunków pracy i bezpieczeństwa, wcelu przyciągnięcia większej liczby młodzieży do wykonywania zawodu maszynistyw Ministerstwie Infrastruktury prowadzone są prace legislacyjne nad projektemzałożeń projektu ustawy o czasie pracy maszynistów.

Projekt założeń projektu ustawy o czasie pracy maszynistówzostał opracowany przez Podzespół ds. bezpieczeństwa przy Zespole Trójstronnymds. Kolejnictwa. W skład Podzespołu weszli przedstawiciele związków zawodowych,spółek kolejowych ówczesnego Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa orazMinisterstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W posiedzeniach Podzespołubrali udział przedstawiciele Głównego Inspektora Pracy Państwowej InspekcjiPracy oraz Urzędu Transportu Kolejowego. Po przyjęciu projektu założeń przezRadę Ministrów w Ministerstwie Infrastruktury rozpoczną się prace legislacyjnenad opracowaniem projektu ustawy o czasie pracy maszynistów.

W tej szczególnej regulacji ustawowej dotyczącej czasu pracymaszynistów nastąpi określenie jednolitych norm i wymiaru czasu pracymaszynistów, obowiązków pracodawców i podmiotów korzystających z maszynistów wtym zakresie wraz z określeniem katalogu sankcji za nieprzestrzeganie przepisówustawy. Projektowana regulacja zapewni przestrzeganie norm czasu pracy przezmaszynistów wykonujących czynności na podstawie umowy o pracę lub umówcywilnoprawnych, w tym również przez tych, którzy wykonują czynności u różnychprzewoźników kolejowych. Unormowanie warunków pracy maszynistów wszystkichprzewoźników kolejowych w Polsce pozwoli na wyeliminowanie zjawisk związanych zczasem pracy maszynistów negatywnie wpływających na poziom bezpieczeństwa ruchukolejowego, co w naszej ocenie wpłynie pozytywnie na zwiększenie liczby młodzieżychętnej do wykonywania tego zawodu.

Jednocześnie Bitrel informuje, że według uzyskanychinformacji średnie wynagrodzenie maszynistów wypracowane np. w PKP IntercityS.A. w pierwszym kwartale w zasadniczym czasie pracy wraz z premią regulaminowąi dodatkami kształtowało się w granicach ponad 5 tys. zł miesięcznie.


Komentarze