Witamy na stronie Transinfo.plNie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka.Oto co możesz zrobić:
Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się
Adblock Plus
Adblock
uBlock Origin
Inne
1. Kliknij ikonę Adblocka Plus w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania Ikona zasilania, by przesunął się w lewą stronę.
3. Kliknij przycisk Odśwież.
1. Kliknij ikonę AdBlocka Ikona AdBlocka w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Wybierz Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie.
3. W oknie dialogowym „Nie włączaj AdBlocka na…” wybierz Wyklucz. Ikona AdBlocka zmieni się w symbol kciuka w górę.
1. Kliknij ikonę uBlock Origin w obszarze rozszerzeń przeglądarki w prawym górnym rogu ekranu. Ikona może być częściowo zakryta przez niewielką liczbę.
2. Kliknij przycisk zasilania. Stanie się on szary, co oznacza, że reklamy na tej stronie nie są już blokowane.
1. Kliknij ikonę rozszerzenia do blokowania reklam zainstalowanego w przeglądarce.
Zwykle znajduje się ona w prawym górnym rogu ekranu. Możesz mieć zainstalowanych kilka blokad reklam.
2. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyłączania blokad reklam wyświetlanymi na otwartej stronie.
Mogą one dotyczyć wybrania konkretnej opcji w menu lub kliknięcia określonego przycisku.
3. Odśwież stronę, postępując zgodnie z wyświetlanymi komunikatami lub klikając w przeglądarce przycisk odświeżania bądź ponownego załadowania strony.
Uruchomienie przeładunków w Centrum Logistycznym Łosośna
inforail
09.02.2010 16:44
0Komentarzy
Uruchomienie przeładunków w Centrum Logistycznym Łosośna
Spółka z o.o. „Centrum Logistyczne w Łosośnej”powstała w 2005 r. w celu budowy przygranicznej stacji przeładunkowej w miejscowości Łosośna Wlk. w pobliżu kolejowo-drogowego przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej. W III kw. 2009 r. zakończono budowę 4 torów bocznicowych (2 szerokich i 2 normalnych) wraz z wcinkami do torów szlakowych. Uruchomienie przeładunków już nastąpiło. Wcinkę do szlakowego toru normalnego ukazano poniżej.
Stacja ta ma stanowić bazę dla zespołu specjalistycznych kolejowo-drogowych terminali przeładunkowych, przede wszystkim terminala kontenerowego. W roku 2010 zakłada się dalszą rozbudowę z zamiarem uruchomienia przeładunku kontenerów i dobudowy 3 torów bocznicowych, w tym 1 szerokiego. W I kw. 2010 r. przewiduje się złożenie wniosku o dofinansowanie budowy terminala kontenerowego ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko”- działanie 7.4 – Rozwój transportu intermodalnego. Budowa terminala przeładunkowego towarów masowych sypkich, terminala przeładunku naczep, przyczep i pociągów drogowych oraz terminala paliwowo-chemicznego nastąpi w dalszym etapie realizacji.
Teren pod inwestycje ma powierzchnię 40 ha leży bezpośrednio przy dwutorowym (szeroki + normalny) szlaku kolejowym Warszawa –S-t Petersburg oraz w odległości 1,5 km od drogi krajowej nr 19 prowadzącej do przejścia granicznego drogowego w Kuźnicy. Dojazd do bocznic jest możliwy drogą powiatową nr 1284B, która na tym odcinku wymaga przebudowy pod warunki dla ciężkiego transportu. Teren ten leży pomiędzy stacją rozrządową w Sokółce (w odległości 9 km) i kolejowo-drogowym przejściem granicznym w Kuźnicy (6 km). Jest to obszar po wyeksploatowanej kopalni kruszyw naturalnych, który wymagał niwelacji i rewitalizacji do nowej funkcji. Obszar przeznaczony pod zespół terminali przeładunkowych może być powiększony nawet o 100 ha.
Odmienna szerokość torów kolejowych na terenie b. ZSRR zmusza do korzystania ze stacji przeładunkowych na granicy Polski z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Należy uznać, że kolej szerokotorowa pozostanie podstawą transportu towarów na Białorusi i w Federacji Rosyjskiej. Na stacji Sokółka projektowana normalnotorowa kolejowa magistrala nadbałtycka do Tallina („Rail Baltica”) łączy się z magistralą szerokotorową prowadzącą z Petersburga w Rosji przez Witebsk i Grodno na Białorusi. Grodno ma też dogodne połączenia kolejowe z Mińskiem i Moskwą. Istotne jest więc zbudowanie nowoczesnego terminalu przeładunkowego na odcinku pomiędzy Sokółką i Kuźnicą, gdzie obok siebie biegną tor szeroki i tor normalny –a więc w Łosośnej. Terminal ten powinien być przystosowany do przeładunków całych pociągów o dł. nawet do 800 m. W tym rejonie istnieją stacje przeładunkowe:
1/ graniczna w Kuźnicy, która jednak nie ma możliwości rozwoju i nie jest w stanie przyjmować do przeładunku całych pociągów,
2/ w Sokółce, gdzie przebudowa stacji dla potrzeb Rail Baltica ograniczy możliwości przeładunku.
Jeszcze obecnie przeładunki kontenerów nadchodzących koleją ze Wschodu na Podlasie i Pomorze muszą być dokonywane w Małaszewiczach/Terespolu, bo nie ma innej możliwości, a terminal ten jest przeciążony i nie doinwestowany w obecnej skali potrzeb
Ze względu na ponadregionalne znaczenie terminali w Łosośnej dla handlu polskiego i unijnego z Białorusią i Rosyjską Federacją, Azją Środkową i Płn.-Wschodnią inwestycja ta jest szczególnie uzasadniona do objęcia jej finansowaniem ze środków UE. Może mieć też spore znaczenie dla obsługi dostaw towarów dla Białorusi i Rosji za pośrednictwem portów w Gdyni i Gdańsku. Ponadto terminal ten umożliwi obsługę ładunków przewożonych tranzytem z Rosji i Białorusi do obwodu kaliningradzkiego transportem kolejowym zamiast oprotestowywanego przez ekologów tranzytu drogowego. Wg założeń wspólnej polityki transportowej UE: dla płynności przewozów wschód –zachód Europy – przy konieczności przeładunków na polskim odcinku granicy UE z krajami b. ZSRR wobec różnicy w szerokości torów – niezwykle istotne jest posiadanie elastycznego układu transportowego z co najmniej czterema dużymi „portami lądowymi”na styku linii szeroko- i normalnotorowych. Wyniki badań programu badawczego nr PBZ-023-13 (oprac. Instytutu Morskiego w Gdańsku z 1999 r., określające lokalizację głównych krajowych centrów logistycznych) wskazały, że te dwa istniejące „suche porty”w Medyce i Małaszewiczach powinny uzupełnić jeszcze dwa: 1/ w Sławkowie na Śląsku, 2/ w płn.-wsch. Polsce (czyli w Łosośnej) – dla połączenia nowoczesnej magistrali szerokotorowej (docierającej poprzez Kuźnicę Białostocką w rejon Sokółki) z modernizowaną obecnie magistralą kolejową do Warszawy, gdzie łączą się transeuropejskie korytarze transportowe nr 1 i nr 2. Znaczenie szlaku petersburskiego ukazuje powyższa mapa sieci kolejowej:
Realizowane przedsięwzięcie jest wynikiem analiz potrzeb w zakresie transportu kolejowego pomiędzy Białorusią i Rosją – a Polską i innymi krajami Unii Europejskiej. Na Podlasiu, tj. w północno-wschodniej części Polski nie ma stacji przeładunkowej, która zapewniałaby szybki przeładunek towarów z całych pociągów szerokotorowych na pociągi o normalnym –przyjętym w Unii Europejskiej –rozstawie osi wagonów kolejowych. Nie ma także w tym rejonie terminala do przeładunku kontenerów. Nie ma terminala do przeładunku chemikaliów i paliw, spełniającego normy UE, a magistrala petersburska jest najdogodniejszym połączeniem wielkich zakładów petrochemicznych w Nowopołocku z krajami UE. W okolicy innych przejść granicznych na Podlasiu nie ma tak dogodnych warunków dla tego rodzaju budowy, bowiem przeszkadza albo brak torów szerokich po polskiej stronie, albo stan linii kolejowej, lub problemy w pozyskaniu dużego terenu (chronione lasy i łąki parków krajobrazowych, rozdrobniona własność terenów rolnych, niekorzystny układ rzeźby terenu).
Udział kolei w strukturze przewozów od szeregu lat systematycznie spada, ustępując przewozom drogowym. Z wielu względów jest to niekorzystne, także i dlatego, że przewozy koleją w znacznie mniejszym stopniu wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Intensyfikacja ruchu kolejowego protestów ekologów nie budzi. A terminal w Łosośnej taką intensyfikację umożliwia –pozwoli to na bezkonfliktową obsługę tranzytu do portów Zatoki Gdańskiej i do obwodu kaliningradzkiego. Niedostatecznie rozwinięta sieć drogowa nie zapewnia właściwych warunków bezpieczeństwa i płynności ruchu na drogach, skutkiem jest wzrost ilości kolizji z udziałem ciężkich pojazdów drogowych.
Należy dodać, że zarówno terminal kontenerowy, jak i towarzysząca mu realizacja przesuwnych ramp przeładunkowych przyczep, naczep i pociągów drogowych pomiędzy niskopodwoziowymi platformami kolejowymi o różnej szerokości będzie mieć istotny wpływ na spowolnienie narastania tranzytowego ruchu drogowego TIR-ów pomiędzy Europą Środkową i Zachodnią, a krajami nadbałtyckimi: Łosośna umożliwi dogodne przewozy kolejowe kontenerów i innych ładunków zjednostkowanych oraz pojazdów drogowych z ładunkami trasą: Warszawa –Białystok –Łosośna –Kuźnica –Grodno –Wilno –Dyneburg –Ryga lub Tallin. Ulży Augustowowi w jego aktualnych problemach w tranzycie drogowym.
Wg szeregu informacji prasowych i analiz rynku Białoruś szykuje się do handlu paliwami w Polsce i Europie. Polska powinna się przygotować do zintensyfikowania transportu paliw i chemikaliów z Białorusi. Jeden z dwu dużych kombinatów petrochemicznych na Białorusi znajduje się w Nowopołocku. Najdogodniejszą trasą transportu produktów z tej rafinerii jest linia kolejowa z Nowopołocka przez: Mołodeczno, Lidę, Mosty, Grodno, Kuźnicę (przejście graniczne), Sokółkę, Białystok, Warszawę i dalej do Europy Zachodniej lub Południowej. Najwłaściwszym miejscem do budowy na tej linii przeładunkowego terminala paliwowo-chemicznego jest teren pokopalniany w Łosośnej pomiędzy Kuźnicą i Sokółką (z dala od osiedli i na terenie nie objętym ochroną środowiskową). Niektóre produkty kombinatu w Nowopołocku będą mogły być przewożone kontenerami. Przeładunek płynów i gazów wymaga budowy specjalnego terminala paliwowo-chemicznego –najdogodniejsza lokalizacja: w Łosośnej.
Polityka celna Rosji zmierza w kierunku stymulowania wzrostu dostaw produktów i półproduktów zamiast surowców, a więc może to spowodować wzrost kontenerowych przewozów kolejowych przy relatywnie niższym wzroście innych gałęzi transportu.
Zespół terminali otrzymał pozytywną opinię Izby Celnej w Białymstoku, stwierdzającej dodatni wpływ kolejnych etapów tego przedsięwzięcia na jakość i terminowość czynności związanych z obrotem towarowym z zagranicą oraz ułatwienie wprowadzania nowoczesnego systemu optyczno-teleinformatycznego do sczytywania numerów kontenerów i wagonów oraz dokumentu gwarancyjnego SMGS/CIM.
Podlasie jest regionem uboższym, o znacznej skali bezrobocia, wymagającym aktywizacji gospodarczej. Realizacja przedsięwzięcia przyczyni się do utworzenia kilkuset miejsc pracy w powiecie sokólskim, w obrębie terminali i centrum logistycznego, ale i w obsłudze, handlu, zapleczu. Poprzez aktywizację przewozów kontenerowych przyczyni się do wyhamowania narastającej tendencji przejmowania ładunków przez transport drogowy, a to powinno mieć pozytywny wpływ zarówno na środowisko naturalne, jak i na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Handel transgraniczny – poprzez centrum logistyczne –stanie się swoistym inkubatorem przedsiębiorczości w regionie. Centrum logistyczne w Łosośnej wywoła szereg inwestycji firm prywatnych, ułatwiając realizację rządowego programu wsparcia dla województw Polski Wschodniej. Inwestycja wyeliminuje niebezpieczną praktykę przepompowywania płynnych paliw i chemikaliów z wagonu-cysterny do cysterny samochodowej na pasażersko-towarowych stacjach w Kuźnicy i w Sokółce –a przewozy gotowych paliw i chemikaliów pomiędzy krajami b. ZSRR i UE stanowią grupę towarów o dynamice wzrostu wyższej niż przewozy ogółem, a te –poprzez Polskę –wzrastały po 50-80% w latach 2007-08, pomimo zawirowań politycznych! Trzeba pilnie zwiększyć zdolności przeładunkowe we wszystkich grupach towarów.
Intermodalny terminal przeładunkowy w Łosośnej włączy strumień ładunków z i do Grodna na Białorusi, z kierunków: z Wilna na Litwie, z St. Petersburga i Moskwy w Rosji, napływający kolejową linią szerokotorową. Terminal w Łosośnej umożliwi kolei przejęcie część przewozów TIR-ów przeciążoną i uciążliwą drogą z Białegostoku przez Augustów do Suwałk. Zamiast wozić kontenery drogą przez Augustów TIR-ami, warto je przenieść na wagony kolejowe.
Zostało jeszcze 90% artykułu.
Aby czytać dalej, dołącz do subskrybentów TransInfo.pl już teraz! Dla indywidualnych czytelników za 15 zł rocznie, a dla firm od 99 zł rocznie! Sprawdź naszą ofertę:
Komentarze