Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Toruń: Porozumienia w sprawie BiT City podpisane

inforail
31.07.2009 14:17
0 Komentarzy

W Urzędzie Marszałkowskim podpisano wczoraj trzy ważne dokumenty, związane z przygotowaniami do budowy szybkiej kolei metropolitalnej BiT City. Pomysłodawcą i liderem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski.
Marszałek Piotr Całbecki i członek zarządu województwa Bartosz Nowacki oraz prezydent Bydgoszczy Konstanty Dombrowicz i prezydent Torunia Michał Zaleski złożyli podpisy pod porozumieniem w sprawie opracowania zintegrowanego programu rozwoju transportu publicznego dla aglomeracji bydgosko-toruńskiej. Opracowanie programu będzie kosztowało 350 tysięcy złotych. Porozumienie między samorządem województwa oraz samorządami gminnymi Bydgoszczy i Torunia zakłada, że partnerzy sfinansują je solidarnie.
Drugi spośród podpisanych dokumentów to tak zwane porozumienie ramowe, tworzące konsorcjum dla zrealizowania BiT City. Tu podpisy, oprócz sygnatariuszy porozumienia transportowego, złożyli burmistrz Solca Kujawskiego Antoni Nawrocki i prezes samorządowej spółki Tramwaj Fordon Witold Dębicki.
Pod tym porozumieniem zabrakło na razie podpisów szefów PKP i PKP Polskie Linie Kolejowe, choć ich udział w konsorcjum był od początku zakładany. PKP SA jeszcze dziś prawdopodobnie podejmie uchwałę dotyczącą przystąpienia do projektu. Co do PKP PLK, to trwające od dłuższego czasu rozmowy z jej kierownictwem będą także dziś kontynuowane. Ta zarządzająca krajową siecią kolejową spółka jest trudnym partnerem. Wierzymy jednak, że dojdziemy do porozumienia.
Trzecim dokumentem jest pre-umowa dotycząca finansowania projektu środkami unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Jej stronami są samorząd województwa jako lider przedsięwzięcia oraz instytucja zarządzająca programem, rządowe Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Załączniki do umowy precyzują podział zadań między poszczególnych partnerów.
BiT City to szybka kolej łącząca Bydgoszcz i Toruń przez Solec Kujawsko oraz zintegrowany z nią, spójny system publicznego transportu miejskiego w obu stolicach województwa. Zakładany koszt przedsięwzięcia to prawie 240 milionów euro, wsparcie z PO Infrastruktura i Środowisko wyniesie 100 milionów euro.

Komentarze