Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Terespol: Wybrany wykonawca budowlany – zbliża się rozpoczęcie modernizacji dworca

inforail
10.06.2010 09:28
0 Komentarzy

PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie wybrał wykonawcę przebudowy dworca kolejowego Terespol. Wkrótce rozpoczęcie prac.
PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie wybrał wykonawcę przebudowy dworca kolejowego Terespol. Wartość inwestycji przekroczy 8 milionów złotych. 31 maja 2010 r. obiekt został udostępniony wykonawcy. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym roku.
W dniu 21 maja 2010 r. PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Lublinie ogłosił wyniki przetargu na wybór wykonawcy przebudowy dworca kolejowego Terespol. Spośród trzech propozycji najkorzystniejsza okazała się oferta Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „Budomex”z siedzibą w Białej Podlaskiej.
Cena zaoferowana za wykonanie przedmiotu zamówienia wynosi 8 173 891,25 zł brutto. Jednocześnie dokonano wyboru firmy, która pełnić będzie funkcję Inwestora zastępczego dla realizacji tego zadania inwestycyjnego. Tu najkorzystniejsza okazała się oferta złożona przez firmę z Białej Podlaskiej – ZUB „Inżynier”Ireneusz Grasko.
W dniu 31 maja 2010 r. budynek dworca został przekazany wykonawcy. W wyniku zaplanowanych prac ogólnodostępne sanitariaty oraz kasy biletowe zostaną przystosowanie dla osób niepełnosprawnych. Pojawi się również winda, pomieszczenie na potrzeby opiekuna z dzieckiem oraz nowy punkt informacyjny. Zorganizowany zostanie ciąg komunikacyjny, który umożliwi osobom poruszającym się rowerami korzystanie z tunelu podziemnego przebiegającego pod układem torowym.
Przebudowa obejmie również pomieszczenia ogólnodostępne. Realizacja projektu wpłynie na poprawę standardu obsługi podróżnych. Obiekt będzie bardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Na dworcu zostanie zainstalowany monitoring oraz system ostrzegania o pożarze, co zwiększy bezpieczeństwo osób przebywających na dworcu. Zakończenie przebudowy planowane jest jeszcze w 2010 r.
Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na ponad czterdziestu dworcach kolejowych. Do 2012 roku swoje funkcje, wygląd i dostępność dla pasażerów zmienią dworce we wszystkich regionach Polski i w miastach o różnej wielkości. Jest to największa modernizacja polskich dworców kolejowych od 20 lat!
Do 2012 roku PKP S.A. wydadzą na ten cel fundusze o wartości 980 mln złotych (brutto). Modernizacje finansowane są z następujących źródeł: fundusze Unii Europejskiej (547 mln złotych) , fundusze budżetu Państwa (434 mln złotych) oraz fundusze własne PKP S.A. (102 mln złotych).
Przez dwa lata PKP S.A. przygotowały niezbędną dokumentację, pozwolenia administracyjne, uzgodnienia z samorządami oraz finansowanie projektów. Prace budowlane w ramach tego programu na pierwszych dworcach rozpoczną się w pierwszej połowie 2010 roku.
Oprócz tego PKP S.A. współpracuje z dużymi firmami developerskimi, które są współinwestorami z PKP S.A przy projektach przebudowy dworców w: Katowicach, Poznaniu oraz Warszawie (Warszawa Zachodnia).
Wartość przygotowywanych wspólnie inwestycji z developerami wynosi ponad 1,5 mld złotych.
PKP S.A. dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bardziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się.
Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą, lecz także miejscami spotkań i sposobem na spędzanie wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.

Komentarze