Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Szombathely: Zakończenie pierwszej fazy modernizacji linii do Szentgotthárd

inforail
01.12.2009 12:30
0 Komentarzy

Według informacji centralnego dziennika Magyar Nemzet i agencji MTI, węgiersko-austriackie koleje prywatne Győr-Sopron-Ebenfurthi Vasút/Raab-Oedenburg-Ebenfurther Eisebahnen/Raaberbahnen (GySEV/ROeEE) zakończyły pierwszą, najważniejszą fazę modernizacji 54-kilometrowej linii kolejowej nr 21 łączącej Szombathely z Szentgotthárd, przejętej niedawno od MÁV. Od wtorku na linii tej ponownie ruszą pociągi zamiast dotychczasowej zastępczej komunikacji autobusowej.
GySEV/ROeEE we wrześniu rozpoczęło modernizację tej linii za sumę 50 mld forintów. W pierwszej fazie przy zamknięciu ruchu pociągów zbudowano nowe tory na 26-kilometrowej trasie między miastami Körmend i Szombathely oraz rozpoczęto gruntowną modernizację budynków stacyjnych. Unia Europejska latem 2009 r. zatwierdziła pełny plan rozwojowy GySEV/ROeEE, który jest pierwszym takim mega projektem rozwojowym kolei, do którego w latach 2007-2013 przewidziano dotacje unijne. W wyniku modernizacji trasy łączącej Wiedeń z Grazem przez Sopron i Szombathely, do 2011 r. zostanie zmodernizowanych 110 km trasy, dzięki czemu pociągi będą mogły kursować z prędkością 120 km/h zamiast dotychczasowych 60-80 km/h.
Zelektryfikowany zostanie także brakujący odcinek linii między Szombathely i Szentgotthárd, oraz na całej trasie zbudowane zostaną nowoczesne urządzenia blokady samoczynnej i łączności. W Szombathely i Sopron w 2010 r. oddane zostaną nowe dwupoziomowe skrzyżowania torów z ruchem drogowym, oraz GySEV/ROeEE zakupi i umieści na tej trasie cztery składy elektryczne Flirt produkcji szwajcarskiej firmy Stadler AG. GySEV/ROeEE snuje plany przejęcia od MÁV i ÖBB 1200 km pogranicznych linii kolejowych i stworzenie przez to największej w unii prywatnej, a zarazem regionalnej sieci kolejowej.

Komentarze