Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Spalinowe Gamy już tylko w dwóch lokalizacjach. PKP IC nadal niezadowolone z dostępności

inforail
13.06.2024 17:45
0 Komentarzy

PKP Intercity mają nadal spore problemy ze spalinowymi Gamami. Mimo upływu prawie 10 lat od ich dostawy nie są to pojazdy, o których można powiedzieć, że są niezawodne.

Przewoźnik podejmuje kroki, zmierzające do zminimalizowania utrudnień.

Spis treści:

  1. W jakich dwóch lokalizacjach będą stacjonować lokomotywy spalinowe Gama, aby ułatwić pracę serwisowi?
  2. Jakie problemy z lokomotywami Gama zidentyfikowała PESA?
  3. Kiedy planowane jest podpisanie umowy na dostawę składów hybrydowych od Newagu?
PKP Intercity mają nadal spore problemy ze spalinowymi Gamami. Mimo upływu prawie 10 lat od ich dostawy nie są to pojazdy, o których można powiedzieć, że są niezawodne.
Spalinowa lokomotywa Gama

Zmiany w obsłudze lokomotyw

W najbliższym czasie pociągi prowadzone trakcją spalinową będą opierane na Gamach. PESA zidentyfikowała pewne problemy. Lokomotywy zostały przeniesione do Białegostoku i Lublina, żeby ułatwić pracę serwisowi. To powinno pomóc poprawić ich niezawodność. Kontrakt zawiera utrzymanie, robi to producent – powiedzieli na spotkaniu prasowym przedstawiciele zarządu przewoźnika.

Sytuacja ma się poprawić dopiero po dostarczeniu przez Newag składów hybrydowych. A to jeszcze potrwa. Umowa na dostawę tych pojazdów ma zostać podpisana w lipcu 2024 roku. Będzie obejmowała 35 składów hybrydowych.

W momencie zakupu lokomotywy GAMA określano jako najnowocześniejszy produkt w klasie jednostek spalinowych. Wyposażone zostały m.in. w silniki III B o mocy 2400 kW. Mogą prowadzić składy pasażerskie z prędkością 140 km/h. Pojazdy spełniają normy środowiskowe i bezpieczeństwa oraz wymagania wyszczególnione w specyfikacjach TSI (Techniczne Specyfikacje Interoperacyjności dla kolei). Czas jednak pokazał, że problemy z ich eksploatacją są olbrzymie.

Komentarze