Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Są zarzuty dla kierowcy po wypadku na Podlasiu. Ranny maszynista, rozbita Gama

inforail
15.03.2021 11:45
0 Komentarzy

Zarzut związany z doprowadzeniem do katastrofy w ruchu kolejowym postawiła Prokuratura Rejonowa w Grajewie kierowcy cysterny na mleko, który 3 lutego na przejeździe kolejowym w Koszarówce (Podlaskie) wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg PKP Intercity.

W wypadku ranny został maszynista.

Katastrofa w ruchu lądowym

Według kodeksu karnego, kto „sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach”, podlega karze od roku do 10 lat więzienia.

„Podejrzany przyznał się, ale nie jest w stanie powiedzieć, jak do tego doszło” – poinformował PAP szef grajewskiej prokuratury Bogusław Dereszewski. Wobec kierowcy śledczy zastosowali tzw. wolnościowe środki zapobiegawcze – zakaz opuszczania kraju oraz zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z transportem ludzi i mienia. Zatrzymano mu również prawo jazdy, na co podejrzany złożył zażalenie.

Postępowanie przygotowawcze trwa, prokuratura czeka m.in. na zapisy monitoringu z lokomotywy pociągu PKP Intercity relacji Gdynia Główna-Białystok. Swoje postępowanie prowadzi również komisja badania wypadków kolejowych; śledczy będą chcieli też jej ustalenia włączyć do śledztwa.

Wypadek na przejeździe

Do wypadku doszło wczesnym popołudniem 3 lutego. Według informacji podawanych przez spółkę PKP PLK, na przejeździe działała wtedy sygnalizacja świetlna, a samochód wjechał na tory mimo czerwonych świateł oznaczających zakaz wjazdu. Pociągiem podróżowało ok. 40 osób. W wypadku ranny został maszynista; jak podawała policja – zarówno on, jak i kierowca ciężarówki byli trzeźwi.

Oprócz wykolejenia lokomotywy, uszkodzone zostały trzy słupy sieci trakcyjnej i tory; przerwa w ruchu pociągów trwała półtorej doby. Naprawiana była sieć trakcyjna i uszkodzone tory. Pracowały tam dwa pociągi sieciowe, dwa pociągi ratownictwa technicznego i specjalny dźwig kolejowy.(PAP)

Komentarze