Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Są uwagi do projektu zmiany ustawy o egzaminach na maszynistę

inforail
25.11.2019 11:45
0 Komentarzy

Ograniczenie stawekza egzamin, wyłączenie spod regulacji maszynistów pracujących dla PKP PLK – toniektóre z uwag, zgłoszonych w czasie konsultacji publicznych projektu ustawy,wprowadzającej m.in. państwowy egzamin dla maszynistów.

Projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym mawprowadzić państwowe egzaminy na stanowisko maszynisty. Dotychczas – zarównoszkolenie jak i egzaminowanie na licencję maszynisty oraz wydawanie świadectwamaszynisty, są realizowane przez ten sam podmiot – ośrodek szkolenia iegzaminowania. Ustawa wprowadza również system monitorowania maszynistów wzakresie ich kompetencji zawodowych oraz czasu pracy.

W ramach konsultacji publicznych PKP Cargo wniosło m.in. ozobowiązanie Prezesa UTK do zbudowania infrastruktury teleinformatycznejobsługującej proces przekazywania danych identyfikujących maszynistów orazprzebiegu ich zatrudnienia.

PKP SA z kolei zaproponowało wskazanie kwoty maksymalnej zaegzamin. Według spółki pytania egzaminacyjne nie powinny być jawne. PKP PLKopowiedziało się z kolei z ograniczeniem stawki za egzamin do maksymalnie 20proc. minimalnego wynagrodzenia. Spółka wskazała również, że ze względu naspecyfikę pracy maszynistów zatrudnionych u zarządcy infrastruktury, przepisyich obejmujące pozostawić jak dotychczas – w ramach sprawozdawczościkwartalnej.

LOTOS Kolej uważa z kolei, że w przypadku świadectwamaszynisty uzyskanie tego dokumentu nie powinno być uzależnione odprzeprowadzenia egzaminu przez Prezesa UTK. Świadectwa są dokumentamiwydawanymi przez przewoźników i powinny być wydawane jako wynik przeprowadzeniaegzaminu przez egzaminatora wskazanego przez przewoźnika kolejowego i pod jegonadzorem – argumentuje spółka.

Według LOTOS Kolej, niezasadne jest także przeprowadzanieegzaminu na świadectwo maszynisty w postaci części teoretycznej. Kandydatzostaje poddany takiemu egzaminowi już na etapie egzaminu na licencjęmaszynisty i taki egzamin powinien być wystarczający, jako dowód na posiadaniewiedzy teoretycznej – uważa spółka. Część teoretyczna egzaminu na świadectwomaszynisty ma uzasadnienie jedynie jako sprawdzian wiedzy dotyczący regulacjiwewnętrznych danego przewoźnika kolejowego – zauważył LOTOS Kolej.


Komentarze