Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rusza Gdański Badanie Ruchu, również pod kątem PKM

inforail
04.04.2016 11:34
0 Komentarzy

Ruszają GdańskieBadanie Ruchu 2016. Ankiety, które wypełni co najmniej 10 tysięcy osób orazpomiary ruchu aut i liczby pasażerów w komunikacji miejskiej i kolejowej mająpozwolić samorządowi ocenić, gdzie i jak polepszyć komunikację, zbudować nowąulicę itp.

Przeprowadzanie ankiet i pomiarów, które złożą się naprojekt pt. Gdańskie Badanie Ruchu 2016, rozpocznie się w tym tygodniu. Ichzakończenie planowane jest na połowę czerwca. Na zlecenie Biura Rozwoju Gdańska(BRG) przeprowadzi je prywatna firma.

Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski przypomniał, że wostatnim czasie w Gdańsku oddano do użytku wiele inwestycji, w tym (we wrześniuub.r.) Pomorską Kolej Metropolitalną, która m.in. dowozi pasażerów dogdańskiego lotniska.

„Chcemy sprawdzić, jak będą kształtowały się zachowaniamieszkańców w kontekście m.in. tych nowych realizacji, a także zbadać szereginnych uwarunkowań, by w pełni świadomie kształtować dalej politykę transportowąw mieście” – mówił Bielawski.

Z kolei dyrektor Biura Rozwoju Gdańska Edyta Damszel-Turekprzypomniała, że trwają właśnie prace nad „Studium uwarunkowań i kierunkówzagospodarowania przestrzennego miasta Gdańska”. „Musimy zbadać, jakzachowują się mieszkańcy, bo to będzie miało wpływ na rozwój układukomunikacyjnego w mieście, przebieg dróg itp.” – powiedziała.

W ramach badań ankieterzy mają odwiedzić co najmniej 10tysięcy wskazanych wcześniej drogą losowania gdańszczan i poprosić ich owypełnienie ankiety, w której odpowiedzą m.in. jak często i z pomocą jakichpojazdów podróżują po mieście. Respondenci zostaną też zapytani o motywacjętakich, a nie innych wyborów. Ankieterzy będą odwiedzać gdańszczan popołudniamiod środy do piątku oraz – przez cały dzień w soboty.

Tą samą ankietę chętni gdańszczanie będą też mogli wypełnićw internecie: zostanie ona zamieszczona na stronie internetowej firmy ViaVistula (www.viavistula.pl), której miasto zleciło wykonanie badania. „Imwięcej ankiet zostanie wypełnionych, tym lepsze będziemy mieli rozeznanie wpotrzebach gdańszczan i tym lepiej będziemy wiedzieć, jakie zmianykomunikacyjne w mieście wprowadzić” – poinformowała Damszel-Turek.

Aby zachęcić gdańszczan do udziału w ankiecie ogłoszonokonkurs, w którym za udział w badaniu, można będzie wygrać elektryczny rower.

Równolegle z ankietami, w 124 punktach Gdańska badany będzietakże ruch pojazdów, a w 135 punktach – przeprowadzane pomiary liczby pasażerówkorzystających z komunikacji miejskiej i kolejowej (w tym PKM oraz bardzopopularnej w Trójmieście Szybkiej Kolei Miejskiej).

Osobna ankieta ma zostać przeprowadzona na tereniegdańskiego portu lotniczego. Klienci linii lotniczych, odprowadzające je osobya także pracownicy portu – w sumie w liczbie około tysiąca, mają odpowiedziećna pytania związane z komunikacją między lotniskiem a miejscami ich zamieszania.

Przedstawicielka firmy, która przeprowadzi badania – PaulinaStruska, poinformowała, że same badania potrwają do połowy czerwca. Ich wstępnewyniki mają być znane w połowie lipca, a ostateczne – w formie transportowegomodelu symulacyjnego, mają zostać przygotowane do końca września.

Analizy podobne do ruszających właśnie Gdańskich Badań Ruchu2016, przeprowadzano wcześniej w mieście dwukrotnie: w 1998 oraz 2009 roku.

Krakowska firma, która przeprowadzi tegoroczne badania,otrzyma za swoją pracę 550 tys. zł.


Komentarze