Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: „Ygrek” po raz drugi

inforail
19.02.2010 17:48
0 Komentarzy

Z inicjatywy Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Wojciecha Jankowiaka, we współpracy z Dyrektorem Biura Linii Dużych Prędkości PKP PLK S.A. Janem Raczyńskim, 9 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odbyło się II spotkanie konsultacyjne w sprawie przebiegu linii Kolei Dużych Prędkości (KDP) przez Wielkopolskę, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki dotyczącej Studium Wykonalności dla Węzła Poznańskiego. Temat spotkania „Przygotowanie węzłów do obsługi kolei dużych prędkości w Polsce”przedstawił Dyrektor Jan Raczyński.
Podczas posiedzenia omówiono m.in. stan realizacji kalendarza projektu, ramowy harmonogram prac budowy linii dużych prędkości Warszawa –Łódź –Poznań/Wrocław oraz prognozy potoków pasażerskich i liczby pociągów dla głównych linii łączących polskie aglomeracje w 2020 roku. Poruszono również temat zakresu działań komplementarnych do realizacji KDP, ramowego planu węzłów obsługi KDP oraz modernizację Poznańskiego Węzła Komunikacyjnego. Zagadnienia te były przedmiotem ożywionej dyskusji ze strony przedstawicieli Departamentów Transportu oraz Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego, a także Wielkopolskiego Biura Planowania Przestrzennego, Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miejskiego w Poznaniu, Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz miejscowych jednostek organizacyjnych PKP PLK S.A. Uwagi zgłosił także przedstawiciel Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP w Poznaniu.
W toku dyskusji poruszono dodatkowo między innymi aspekty marketingowe, ekonomiczne oraz inżynierskie projektu „Ygreka”. Rozmawiano też o konieczności współpracy między przewoźnikami lotniczymi i zarządami międzynarodowych lotnisk regionalnych a przewoźnikami KDP, zwłaszcza w kontekście nadal nie rozwiązanej kwestii połączenia kolejowego lotniska „Ławica”oraz budowy nowego lotniska pod Berlinem. Rozmawiano również o koncepcji stacji końcowej KDP w Poznaniu w przypadku nie przedłużenia linii lub przedłużenia do granicy polsko-niemieckiej. Odniesiono się również do prawno-planistycznych oraz społecznych i gospodarczych aspektów rezerwowania terenów pod KDP na terenie poszczególnych gmin, w nawiązaniu do wypracowanych przez te gminy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Komentarze