Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poznań: Modernizacja linii do Wolsztyna

inforail
15.03.2011 22:15
0 Komentarzy

W poniedziałek rozpoczął się pierwszy etap modernizacji linii kolejowej z Wolsztyna do Poznania. Cały remont będzie kosztował 84 miliony zł i zakończy się jesienią – poinformował PAP Zbigniew Wolny z Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK oddział w Poznaniu.
Od poniedziałku do 2 lipca zamknięty dla ruchu pociągów będzie odcinek linii z Lubonia do Stęszewa.
’W tym czasie wyremontowana zostanie nawierzchnia kolejowa w tym tory i podkłady, wybudowane będą nowe perony na stacjach Stęszew, Szreniawa i Wiry, zmodernizowane zostaną przejazdy kolejowe, pobudowane będą nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym’ – powiedział PAP Zbigniew Wolny.
Latem rozpocznie się remont odcinka ze Stęszewa do Grodziska. Modernizacja jest częścią zadania inwestycyjnego 'Modernizacja linii kolejowej nr 357 Sulechów – Luboń na terenie województwa wielkopolskiego mającej duże znaczenie w obsłudze połączeń małych miejscowości z aglomeracją poznańską na odcinku Wolsztyn – Luboń’, realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zadanie finansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków krajowych. Wyremontowanie 73 kilometrów torowiska kosztować będzie 84 miliony złotych, 70 proc. tej kwoty będzie stanowiło dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO) na lata 2007-2013. Po modernizacji pociągi będą mogły przejeżdżać tą trasą z prędkością 110 km na godzinę. Linia Kolejowa Wolsztyn – Poznań modernizowana jest pod nadzorem konserwatora zabytków. W Wolsztynie znajduje się czynna parowozownia, prowadząca eksploatację parowozów do przewozów rozkładowych i towarowych.
’Będziemy starali się zachować historyczny wygląd linii, np. będą to starego typu ramienne semafory, stare wiaty peronowe czy układ sterowania ruchem pociągów’ – powiedział PAP Wolny.
Zamknięcie odcinka linii kolejowej pomiędzy Stęszewem a Luboniem spowoduje zmiany w organizacji przewozów pasażerskich. W tym okresie wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Komentarze