Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Poważne błędy w inwestycji kolejowej. Kolejne czeka audyt

inforail
15.01.2024 09:45
0 Komentarzy

Audyt planowanych inwestycji, rozpoczęty przez resort infrastruktury, to dobra i zła wiadomość. Dzięki niemu unikniemy absurdalnych wydatków, ale firmy mogą dłużej czekać na przetargi, które już są mocno spóźnione – pisze w poniedziałek „Puls Biznesu”.

Gazeta zwraca uwagę, że nie tylko projekt centralnego portu komunikacyjnego, przewidujący budowę lotniska i kolei dużych prędkości, czeka audyt. Zmiany będą wprowadzone także w projektach modernizacji sieci kolejowej.

Nowy wiceminister ma wątpliwości

„PB” przypomina, że PKP Polskie Linie Kolejowe (PLK) niedawno zaczęły rozstrzygać pierwsze przetargi. Jednocześnie zaznacza, że zasadność realizacji niektórych zadań kwestionuje wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak, który – jak czytamy – przed objęciem stanowiska współpracował z Komisją Europejską i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym, oceniając projekty infrastrukturalne, a wcześniej był prezesem CPK. Jego zastrzeżenia wzbudził m.in. plan modernizacji obwodnicy towarowej Poznania, dla której wyłoniono już wykonawcę.

Audyt planowanych inwestycji, rozpoczęty przez resort infrastruktury, to dobra i zła wiadomość. Dzięki niemu unikniemy absurdalnych wydatków, ale firmy mogą dłużej czekać na przetargi, które już są mocno spóźnione – pisze w poniedziałek "Puls Biznesu".
Kolejowa obwodnica Poznania

„Puls Biznesu” cytuje wpis Malepszaka na platformie X, w którym napisał, że „przegląd inwestycji wartej 1,4 mld zł ujawnił poważne błędy (…). Projekt ten wymaga wielu poprawek, a kolejne podobnych przeglądów” – czytamy.

Jak zauważa „PB”, plan inwestycji zakłada dostosowanie infrastruktury do jazdy pociągów pasażerskich, „jednak Piotr Malepszak twierdzi, że planowany nowy układ torów nie pozwoli zwiększyć przepustowości linii”.

W odpowiedzi na pytania „PB” Malepszak podkreślił, że projekt „jest tak zły, że jego realizacja może zagrozić funkcjonowaniu całego węzła kolejowego”. „Założenia programu modernizacji obwodnicy towarowej Poznania nie znalazły także uznania w oczach unijnych urzędników, którzy nie przyznali na niego finansowania z CEF. W branży kolejowej weryfikacja tego projektu ma wielu zwolenników liczących też na korektę całego Krajowego Programu Kolejowego (KPK)” – czytamy w „PB”.(PAP)

Komentarze